Bezdůvodné zastavení policií a hledání záminky k šikaně? (video)

                   

K čemu všemu mají policisté pravomoc?

V ideálním případě je, policii příliš nedráždit. Moc slov, moc škodí. Obě strany dělají chyby, ať už jsme to my, řidiči, nebo bohužel i policisté. Policista může být viněn ze šikany, řidič zase může odjet s odlehčenou peněženkou o několik tisíc korun.

Běžná kontrola proběhne vždy hladce, pokud řidič nebude policistu slovně napadat nebo se s ním hádat. Je jasné, že v podobném případě se policie ohradí kvůli maličkostem, které by jindy vůbec neřešili.

Mnoho řidičů dělá chybu, když se snaží s policisty komunikovat. Ty by naopak měli s řidičem mluvit jen v krátkých, věcných větách typu: Dobrý den, pane řidiči, dopustil jste se takového přestupku, udávám vám sankci ve výši. Můžete se vyjádřit, pokud souhlasíte, zaplatíte na místě už zmiňovanou sumu.“ Jakákoli jiná komunikace je z republikového ředitelství služby dopravní policie, policistům vždy vytýkána. Pokud nesouhlasíte s udělenou pokutou, policista má přestupek předat na obecní či městský úřad, v jehož katastru se přestupek spáchal.

Policista nesmí zkoušet z předpisů

Pravomoc jasně mluví o tom, že policista nemůže řidiče z předpisů zkoušet. Musí mu jen sdělit, čeho se podle jeho názoru dopustil. Obviněný se může pokusit své chování obhájit.

Může policie prohlížet kufr?

V případě, že policie pátrá po pachatelích, obviněných ze zvlášť závažných trestných činů a má důvodné podezření, že se pachatel nachází v autě, může chtít zkontrolovat kufr a zbytek vozu. Pokud situace takový postup nevyžaduje a policisté přesto chtějí vidět interiér vozu nebo kufr, je jen na řidiči, jak se zachová a zda jim povolí vůz prohlédnout. Ve většině případů je lepší, situaci nehrotit a to oboustranně.

Nebuďte agresivní

Když vás zastaví policie, možná vás to rozčílí. Je nesmysl dávat najevo svou nevoli, být hrubý či dokonce agresivní. Vyhnete se tak nepříjemnostem, které mohou z vašeho chování vyplynout. Policisté dělají pouze svou práci.

Jaká je praxe řidičů s policií v praxi?

To ukáže následující video. Komentář k němu rozvíjet dále nebudeme, úsudek si udělejte sami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články