Nedodržujete bezpečnou vzdálenost? Hrozí vám pokuta a čtyři body

Pokuta, kdo nedodrží minimální vzdálenost
                   

Policie ČR a ministerstvo dopravy chtějí trestat řidiče, kteří nedodržují bezpečnou vzdálenost mezi auty. Za takový přestupek jim hrozí postih už na místě.

Nedodržení bezpečné vzdálenosti patří k nejčastějším prohřeškům, které někdy končí nehodou. Tomu by měla předejít změna zákona, která si na věčně uspěchané řidiče došlápne. Takoví jedinci totiž ohrožují sebe i ostatní, a dostávají „slušné řidiče“ do stresových situací. Tomu chtějí ministerstvo i policie zabránit stanovením minimálního odstupu a možných sankcí pro neposlušné řidiče.

i

Změna zákona počítá s tvrdým postihem

V případě nedodržení minimální bezpečné vzdálenosti bude moci policie udělit pokutu až 2 500 Kč přímo na místě, a věnovat řidiči 4 trestné body, což není zrovna málo. Návrh se zatím nachází v tzv. mezirezortním připomínkovém řízení, a je součástí novely zjednodušeného bodového systému, k níž ministr dopravy uvedl:

Zaměřujeme se na nejčastější prohřešky na silnicích, které někdy končí i tragicky. Cílem je postihovat především piráty silnic, kteří ohrožují ostatní. Kdo neporušuje pravidla, nemusí se obávat, že od policie dostane vysokou pokutu a body na své konto. Naopak bagatelní přestupky jako špatné parkování, zapomenutí dokladů nebo nízké překročení rychlosti je bez bodů a bez drakonických pokut.“

Původně se sice s tímto bodem nepočítalo, ale na žádost Policie ČR byl přidán. Podle nich se totiž jedná o jednu z nejčastějších příčin dopravních nehod – a přitom jí lze snadno předejít. Někteří řidiči budou takový krok nepochybně vnímat jako další „buzeraci“ – kdo ovšem jezdí slušně, nemá se čeho obávat. Ministr uvedl, že policie nebude striktně sledovat vzdálenost mezi vozidly, ale zaměří se ty, kteří jezdí „nalepení na zadku“ auta před sebou.

Odstup pomůžou uhlídat značky na silnici

Mluvčí Ministerstva dopravy uvedla, že aktuálně nedodržuje doporučený odstup dvou vteřin téměř 30 % řidičů. Novelizace počítá, že budou všechna nákladní vozidla (a autobusy) udržovat odstup alespoň 50 metrů při rychlosti vyšší než 50 km/h. V případě osobního vozu to bude 30 metrů při rychlosti vyšší než 80 km/h. To platí mimo obce (tedy včetně dálnic!), ve městech se bude postupovat pořád stejně.

i

Aby si řidič uhlídal dostatečný odstup, jsou na silnici šipky doplněné o svislou dopravní značku IP32 (bezpečný odstup). Značka zobrazuje minimální počet šipek na vozovce, které před sebou musí řidič jedoucí za vozidlem vidět. Takových značek pravděpodobně výrazně přibude, jinak bude pro policisty těžko prokazatelné, že si řidič bezpečnou vzdálenost nedržel.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články