Vteřinu před smrtí zachránil své dítě na přechodu. Bezmyšlenkový řidič by měl pykat, video mluví za vše

Přechod pro chodce nemusí být vždy bezpečný, obzvlášť pokud je místo nepřehledné. Někteří řidiči jsou bezohlední, a tak mohou chodce ohrozit na životě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý rok zemře na silnicích při dopravních nehodách mnoho chodců. Bohužel se stávají situace, za které většinou ani sami chodci nemůžou a viníkem nehody je řidič automobilu. Většinou k tomu vede nezodpovědná jízda a překročení přikázané rychlosti.

Statistiky dopravních nehod

V roce 2018 chodci způsobili 1 161 dopravních nehod, při nichž zemřelo 21 lidí. Celkem při dopravních nehodách přišlo o život 113 lidí. Častěji tedy za úmrtí člověka mohl právě řidič automobilu. V některých případech byla příčinou nepozornost a někdy dokonce i alkohol.

iZdroj fotografie: Pexels

Příčiny usmrcení chodce

Mezi nejčastější příčiny patří náhlé a neuvážené vstoupení chodce do vozovky, přecházení mimo přechod pro chodce a dále také špatný odhad vzdálenosti a rychlost vozidla při přecházení vozovky. To ale neznamená, že za většinu těchto nebezpečných a někdy i smrtelných nehod můžou chodci. Svou vinu nesou i řidiči, kteří nedávají přednost na přechodu pro chodce a nedodržují předepsanou rychlost.

Nebezpečí na přechodu pro chodce

Na videu níže je vidět situace, kdy otec se synem přechází silnici po přechodu pro chodce. V prvním jízdním pruhu je řidič autobusu pustí a nechává je bezpečně přejít vozovku. V druhém pruhu ale řidič zřejmě nezaznamenal, že jsou na přechodu a svou bezohlednou a nezodpovědnou jízdou ohrozil malé dítě. Otec ale stihl včas zareagovat a své dítě zachránil. Díky tomu nedošlo k tragédii.

iZdroj fotografie: Pexels

Bezpečné přecházení vozovky

Chodec musí vždy k přecházení vozovky použít přechod pro chodce, pokud je ve vzdálenosti do padesáti metrů. Jestliže v blízkosti žádný přechod není, přecházejte vozovku bezpečně a vždy se rozhlédněte. Pokud si nejste jisti, zda stihnete přejít a nedokážete odhadnout rychlost vozidla, raději počkejte.

Ani na přechodu pro chodce není chodec naprosto v bezpečí. Vždy sledujte provoz a předvídejte. Na silnicích je bohužel i mnoho nepřehledných míst, kdy ani řidič automobilu není schopen včas zareagovat. Může tak dojít i k závažné dopravní nehodě.

Byli jste někdy svědky podobné situace?

Zdroj: Polish Bumper, Ministerstvo dopravy

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články