Bezpečnostní pás může zachránit život, přesto jeho důležitost někteří Češi stále podceňují

                   

V České republice za jeden rok zemře v důsledku nepřipoutání ve voze až 80 procent lidí. Tento fakt je alarmující. Mnozí řidiči i spolucestující si stále neuvědomují důležitost bezpečnostních pásů. Rozhodně v automobilu nejsou na okrasu. Jejich použití může být skutečně otázkou života a smrti. Nic nelze podceňovat. V případě autonehody zvýší bezpečnostní pás výrazně šanci na přežití. Přesto někteří čeští občané vymýšlejí způsoby, jak povinnost poutání se ve voze obcházet.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

České vychytávky v automobilech

Jindřich Frič, který je ředitelem Centra dopravního výzkumu se nechal slyšet, že čeští řidiči jsou, co se týká používání bezpečnostních pásů velice vynalézaví. Pásy řidiči často zapínají za zády na sedačce, nebo dokonce spolujezdec zacvakne pás do západky u řidiče. Rovněž v některých případech dochází k tomu, že řidiči „kutilové“ opravují poškozené pásy svým vlastním způsobem, což rozhodně není žádoucí. Správná funkčnost pásu je tímto narušená a spíš může v případě autonehody ublížit než pomoci. Bezpečnostní pás po domácích úpravách například tlačí, nebo škrtí. Odborníci tedy radí určitě navštívit servis, pokud se nějaký problém s pásy vyskytne.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Statistiky mluví za vše

Někteří lidé se nepoutají, přestože moderní vozy disponují senzory, které na poutání bezpečnostním pásem upozorňují. Zvuková signalizace je obelhána zacvaknutím pásu v jiných místech, než na kterých by se měl skutečně nacházet. Statistiky však mluví za vše. Na silnicích stále umírá mnoho lidí, kteří se odmítají pásat. V uplynulých dvou letech takto zemřelo při nehodách až 80 lidí. Vloni na silnicích při autonehodách utrpělo těžká zranění v této souvislosti téměř 150 lidí a lehce se zranilo zhruba 680 cestujících. Tato čísla jasně utvrzují v tom, že pásy je potřeba opravdu poctivě používat. Může vám to zachránit život.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články