Blinkr neznamená přednost v jízdě. Řidiči neumějí používat ukazatele o změně směru, kontroverzní video mluví za vše

Blikám, tedy jedu, kam chci, to je špatná filozofie. Řidiči ignorují zákon a pak je autonehoda na spadnutí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řidiči se často odolávají na selský rozum, zejména při řešení kolizních situací, které mohou na první pohled vypadat nejasně či zmatečně. Jediným správným a legálním postupem je držet se zákona. Platí to i pro manévry, při kterých řidiči používají znamení o změně směru jízdy, takzvané blinkry. Ne každý řidič je umí správně používat, chybná signalizace může vyústit v kolizi, leckdy s fatálními následky. Má řidič právo dožadovat se místa tím, že začne blikat?

Blinkr neznamená, že řidič druhého auta musí dát přednost

Video ukazuje typický špatný přístup k signalizaci blinkry. Řidič nákladního auta se chce zařadit z pravého do levého pruhu. Je třeba vnímat celou situaci tak, že nejde o podjíždění, pak by nebylo vůbec o čem se bavit. Ale že dopravní situace, která není vidět na nahrávce, zahrnuje uzavřené pruhy a řazení se do jednoho pokračujícího pruhu. Řidič nákladního auta začne blikat a zcela bezostyšně se řadit do levého pruhu. Bez ohledu na to, že tam jede řidič s osobním autem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Problémem je, že řidiči velmi často používají blinkr jako popis toho, co chtějí udělat, a to velmi záhy. Styl „blikám a hned tam pošlu auto“ je sice dost laickým, ale poměrně přesným popisem rizikového a nevhodného jednání. Agresivnější řidiči blinkr používají jako prostředek vynucení si místa. Takzvané „blikám, takže mně tam musíš pustit,“ což je samozřejmě také špatně. Co říká o použití blinkru Zákon o provozu na pozemních komunikacích?

Řidiči si myslí, že mají pravdu. Nemají!

Téma je popsáno v různých souvislostech v mnoha paragrafech a odstavcích. Základní a největší text lze najít v Dílu 3, Pravidla provozu na pozemních komunikacích, Oddíl 1. Lze citovat § 12 odstavec (5), kde se říká, že „přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.“  To je pasáž nad všechny ostatní. A nikde v celém zákoně není ani zmínka o tom, že by blinkr přisuzoval řidiči právo někam jet či odbočovat. Ne! 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Situace na videu pokračuje tím, že se auta sjedou v místě, kde jsou nucena zastavit a dojde na diskuzi a slovní výměnu názorů. Řidič nákladního auta má pocit, že je v právu. Ve skutečnosti by si namísto uznání své pravdy zasloužil pětadvacet, pokutu a přímou jízdenku směr autoškola. Vynucování si místa na silnici blikáním je nejenom nelegální, ale také hulvátské, a hlavně značně nebezpečné. I když řidič použije blinkr pro signál změny směru, nesmí manévr začít, pokud by tím někoho ohrozil či omezil.

Co vy, používáte blinkr správně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články