Bojíte se kvůli riziku investovat? Volte zlato a máte po starostech

Mnozí lidé by rádi vložili své úspory do nějaké investice, ovšem mají strach, že o ně kvůli špatné volbě přijdou. Řešení se nabízí hned několik.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

První možnost představuje spojit se s odborníky na finanční poradenství a investice, což vás ale samozřejmě bude něco stát a je nutné danému člověku maximálně důvěřovat, jinak snadno můžete přijít o peníze. Další možností je osobní investice bez rizika. V tomto ohledu hraje prim investiční zlato.

Proč zvolit právě investiční zlato?

Zlato ve formě cihliček a mincí není takřka vůbec rizikovou záležitostí. Jedná se totiž o vysoce stabilní komoditu. Drahé kovy typu zlata a stříbra jsou vzácné, tudíž jejich cena na světových trzích nikdy neklesne pod rozumnou úroveň. Spíše se dá počítat s tím, že do budoucna jejich hodnota neustále poroste, takže pokud se rozhodnete investovat právě do zlata, určitě neprohloupíte a možná i něco vyděláte. Hlavním cílem je však ochrana peněz před ztrátou jejich hodnoty, a to především vlivem zvýšené inflace. Jak známo, inflační nárůst je dnes poměrně horkým tématem, a to nejen mezi ekonomy. I široká veřejnost si tak začíná uvědomovat, že je nutné finanční prostředky co nejvíce ochránit vůči jejich znehodnocení. A investiční zlato je k tomu přímo ideální.

Zlato nepodléhá DPH, což je ohromná výhoda pro větší investory

U zlata máte jednu zcela zásadní výhodu. Při jeho nákupu se totiž nemusí odvádět DPH, což z něj činí atraktivnější drahý kov, nežli je třeba stříbro. Ostatně stříbrné slitky a mince jsou v posledních letech, možná právě z tohoto důvodu, na ústupu, zatímco zlato jen v letošním roce podle prodejců trhá rekordy, zájem o něj je mezi českými investory enormní.

Jaká je situace na trhu se zlatem?

V minulosti do zlata vkládali peníze především bohatí investoři. Dnes už se však ve velké míře objevují rovněž drobní střadatelé, kteří kupují zlaté slitky třeba jen o hmotnosti do 5 gramů. I ty se dají v tuzemských obchodech a eshopech bez problémů pořídit. Zakladatel známého eshopu zlate-mince.cz Pavel Trtík k tomu dodává: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky o hmotnosti 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“

To platí především pro české zájemce. Slovenští kupci v českých obchodech stále upřednostňují zlaté slitky o hmotnosti od 1 trojské unce, které jsou logicky dražší.

Zlaté mince jako alternativa pro sběratele a střadatele

Jako budoucí investoři nemusíte vkládat peníze jen do cihliček. K nákupu můžete zvolit rovněž zlaté mince, které jsou k dostání v mnoha variantách. Aktuálně jsou velmi žádané zlaté dukáty, na nichž je zobrazený Karel IV., nejproslulejší českých panovník. Možná víte, že právě za jeho vládnutí zlaté dukáty získaly stabilní rozměry a ryzost, což je dodrženo i u zlatých mincí, které jsou nyní s portrétem Karla IV. k dispozici ve vybraných českých obchodech a eshopech.

Zlaté mince jsou skvělou sběratelskou záležitostí. Tím, že se vždy vydává pouze omezené množství jednotlivých variant, jejich cena logicky časem roste, tudíž se na zlatých mincích dá po letech dobře vydělat. Kromě toho jsou krásné také na pohled, takže se jimi určitě občas rádi sami pokocháte, pokud je budete mít někde doma v trezoru.

Investiční zlato rozhodně není špatnou volbou. Boom, který nastal v posledních měsících, možná nebude trvat dlouho. Ovšem není radno otálet, cena zlata jde nyní stále nahoru, takže čím dříve se pro koupi rozhodnete, tím větší přínos pro vás později zlato bude mít, až se jej rozhodnete zpeněžit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva