Brambory v zimě zabrání zamlžení skel automobilu

                   

Každý den jsou na internetu k nalezení nové rady pro motoristy, některé jsou užitečné, jiné méně. Spoustu z nich sami motoristé otestovali, aby zjistili, zda jsou funkční, nebo nemají praktické využití. Zabránění mlžení skel pomocí obyčejné brambory je sice poněkud zvláštní vychytávka, ale kupodivu funguje.

Jedno z nejvyhledávanějších témat amatérských motoristů je jak se vypořádat s mlžením oken. Na AutoŽivě můžete najít mnoho způsobů, které fungují a zde je další, který je pravděpodobně jeden z vůbec nejlevnějších, protože využívá obyčejnou bramboru.

iZdroj fotografie: archiv AutoŽivě.cz

Podstatou této metody je to, že s bramborem, který je rozkrojen na polovinu, otřete vnitřek oken automobilu. Samozřejmě můžete této radě věřit bez zbytečných pochybností, ale raději si vše osobně ověřte a důvěřujte svým vlastním zkušenostem. Nebude vás to stát moc času ani peněz.

iZdroj fotografie: archiv AutoŽivě.cz

Podle teorie se po potření skla bramborami okna nezamlžují díky škrobu, který tyto hlízy ve velké míře obsahují. Po potření skel tedy chvíli počkáme a vše osobně zkontrolujeme, abychom získali empirické ověření. 

Zkuste u ošetřených skel podržet sklenici horké vody, která byla ošetřena, nebo u nich alespoň proveďte několik mocných výdechů. Tímto způsobem vytvoříme ideální podmínky pro mlžení skla.

iZdroj fotografie: archiv AutoŽivě.cz

Jak je vidět, po vytvoření podmínek pro mlžení nebyl pozorován žádný účinek kondenzace vlhkosti v té části skla, která nebyla potřena bramborami. Naopak tam, kde bylo sklo potřeno bramborami, je mlžení stěží patrné a nenarušuje viditelnost.

Pokud stále máte pochybnosti, můžete je snadno potvrdit nebo vyvrátit. Každý řidič má doma brambory a nůž. Experiment není vůbec komplikovaný. Zkuste to sami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub