Buďte mistry řazení. Takto se stupně mění správně

                   

V autech s manuální převodovkou je potřeba znát všechna úskalí, týkající se převodu mezi jednotlivými stupni rychlosti. Oproti automatické převodovce, kde řešíte pouze rychlost, zde musíte znát své auto a vědět, v jakou chvíli si můžete dovolit zařadit vyšší rychlostní stupeň a kdy je zase potřeba si podřadit. Pokud nejste toto schopni sami určit, bude pro vás lepší používat automat, protože nesprávným zacházením by se mohla převodovka poškodit a její následná oprava či výměna není levná záležitost.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pár tipů

Ať už jste úplný začátečník nebo pokročilý jezdec s delší historií, tyto tipy vám jistě přijdou vhod v nejednu chvíli za volantem. Pokud se jich budete držet, nejen že se vám zlepší vaše schopnosti, co se řazení týče, ale také se jistě budete za volantem cítit více sebevědomě. Tady jsou některé z tipů.

  • Změna bloku
  • Snížení rychlostního stupně pro zrychlení
  • Poslouchání motoru
  • Zvýšení rychlostního stupně pro zvýšení rychlosti

Rychlost neznamená zrychlení a zrychlení neznamená rychlost. Pokud chceme jet rychle, zvolíme tedy vyšší rychlostní stupně. Pokud však chceme dosáhnout této vysoké rychlosti dříve, zvolíme nižší rychlostní stupeň a auto poté dosáhne rychleji vysoké rychlosti.

Změna bloku

Ne vždy je potřeba, aby se rychlostní stupně měnily postupně. Můžeme tedy vynechat rychlostní stupeň a přeřadit o jeden dál. Tomuto jevu se říká změna bloku. Výhodou změny bloku bývá, že lze získat z vozu lepší výkon, a přesto se životnost spojky, jakkoliv zásadně nesnižuje.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Naslouchání zvuku motoru

Pokud budete pozorně poslouchat zvuky, které vycházejí z motoru vašeho vozidla, snadno rozpoznáte, kdy je třeba změnit rychlostní stupeň. Jestli jsou zvuky hluboké, znamená to, že jste v nižším rozsahu otáček, avšak pokud jsou zvuky více hlasité s vyšší frekvencí, jste již na vysokých otáčkách a je čas přeřadit na vyšší rychlostní stupeň. Když už budete mít dostatek zkušeností, budete přesně vědět, co vaše auto potřebuje a zda zvýšit či snížit rychlostní stupeň pouze na základě zvuku, který z motoru uslyšíte.

Zařazení vyšší rychlosti pro dosáhnutí vyšší rychlosti

Jak jsem již naznačil, rychlost neznamená zrychlení. A proto když víte, co od auta chcete, je potřeba mu to dát najevo správným způsobem. Pokud chcete zvýšit svou rychlost, je tedy nutné přeřadit na vyšší stupeň, zatímco pokud chcete zvýšit zrychlení, je potřeba udělat přesný opak.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články