Bureko 6×6, české monstrum na šesti kolech, živit ho nechcete

Bureko 6x6
                   

Když poprvé uvidíte Bureko 6×6, budete si nejspíš říkat „co to sakra je!?“ Pravda, připomíná spíše armádní speciál do toho nejtěžšího terénu, které snad ani na silnice nesmí. Když ale prvotní šok opadá, vyvolá spoustu zvědavosti. Není to úplně běžné auto a lépe by zapadlo na americké ulice, ve skutečnosti ale pochází Bureko 6×6 z Jižní Moravy v ČR. Živit ho nejspíš nechcete, ale na druhou stranu máte jistotu, že projedete téměř jakýmkoliv terénem, a že vás řidiči rádi pustí.

Bureko 6x6

Česká firma je speciálkou na terénní vozy

Pokud si říkáte, která že firma stojí za zrodem tohoto tanku, budete překvapeni. Je jí totiž jihočeská firma Burekone, která přijala přání zákazníků na vytvoření terénního pick-upi, s nímž by zdolali všechen možný i nemožný terén. Konstruktéři proto zasedli k rýsovacím prknům a přidali již existujícímu vozu Bureko 4×4 ještě jednu nápravu. Tím vzniklo masivní Bureko 6×6 s tahem na všechna kola …že by pro armádu? Ale kdeže, můžete s ním bez problémů na silnici.

Kde sebralo svůj šílený vzhled?

Konstrukčním základem se stala minulá generace Chevroletu Silverado, která dostala navíc ještě jednu nápravu. Výrazným způsobem se změnil i vzhled vozu – ten vychází z již staršího konceptu americké firmy Hummer, který si zamiloval samotný majitel firmy Burekone. Z tohoto důvodu má naše monstrum masivní vystouplé blatníky, obrovská terénní kola, a vzadu za kabinou pro posádku také korbu, na níž dokážete odvézt prakticky cokoliv.

Bureko 6x6 - terén

S jakým výkonem můžeme u Bureko 6×6 počítat?

Při pohledu na tento vůz je jasné, že se pod kapotou prostě musí skrývat něco velkého – teda alespoň za předpokladu, že je dostatečný velkoobjemový osmiválec. Vůbec největší a nejvýkonnější agregát, který můžete pod kapotou Bureko 6×6 dostat, je masivní 7litrový osmiválec s brutálním výkonem 883kW (1 200 koní). S takovým výkonem se nemusíte bát ani opravdu náročného terénu, v němž se můžete prohánět relativně velkou rychlostí.

Bureko 6x6 - výkon

Pro méně náročné řidiče je nabízen o něco menší motor s výkonem 441 kW (600 koní), ovšem pokud už budete uvažovat o koupi Bureka 6×6, platí pravidlo „čím výkonnější, tím lepší“. V obou případech slouží k řazení osmistupňová automatická převodovka, takže se můžete soustředit čistě na řízení …s takovým monstrem budete mít přeci jenom dost práce.

Bureko 6x6 - motor

Bureko 6×6 je pohodlný teréňák

I když má tahle bestie obrovská 35palcová kola a podvozek stavěný převážně do terénu, na normální silnici je až překvapivě pohodlná. Interiér si můžeme vybavit opravdu prémiově, pro začátek stačí několik barevných škál, které můžete stylově sladit s exteriérem vozu. Při jízdě oceníte pohodlné kožené sedačky, spoustu prostoru i poslech kvalitní hudby s audiosystém Bose, a v teplých letních dnech pořádná klimatizace.

Bureko 6x6 - interiér

V této „plechové bestii“ můžete zdolávat hluboké brody, široké blátivé jámy i strmé kopce. Nikdy vás nenechá ve štychu, což podporuje i armádní využití. Pokud jste se pozastavili nad otázkou, kolik tohle auto žere, tak to je 10 – 12 litrů na 100km, což není vzhledem k síle motoru tak špatné. Stovky dosáhne za 10 s a maximální rychlost se pohybuje kolem 180 km/h. S cenou to je poměrně zajímavé, pohybuje se kolem 4,7 milionů Kč.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná