Carsharing a jeho rizika: Za každý ťukanec jsou účtovány vysoké sumy

                   

Carsharing má podle mnohých budoucnost. Umožní sdílet jedno auto mezi mnoha lidmi, kteří ho potřebují a investice do svého jim přijde zbytečná. V konečném důsledku mohou ušetřit jak mnoho starostí, tak i nákladů. Nutno však dodat, že carsharing má i své negativum, o kterém se příliš nemluví. Je spojeno s náklady, které jsou spojeny se způsobenou škodou.

Nemalá spoluúčast

Pokud dojde během naší cesty k nehodě, kterou prokazatelně způsobíme, dá se spoléhat na to, že podstatnou část nákladů zaplatí pojišťovna. Nutno však také dodat, že zde existuje určitá spoluúčast. A ta nemusí být vždy nejmenší. Je proto vhodné prostudovat si podmínky zápůjčky a zjistit, jak velká ona spoluúčast je.

Vysoké sumy za drobné oděrky

Mnohem větší problém mohou být jenom drobné oděrky, které jsou na voze způsobeny. To proto, že většina pojišťoven má takzvanou minimální spoluúčast, kterou je třeba zaplatit právě u těch nejmenších drobností. Zatímco u vlastního vozu by se nějaký ten škrábanec neřešil, při carsharingu se už řešit může a výsledkem je několikatisícová platba.

Zvýšení částky za půjčení

I to může být riziko pro toho, kdo využil carsharingu a boural. Podobně jako je tomu u pojišťoven tomu může být i u carsharingových společností. Pokud mají klienta, který s jejich vozem boural, může to znamenat negativní záznam a třeba i to, že mu jsou za každý ujetý kilometr účtovány vyšší náklady než běžnému zákazníkovi.

Hrazení všech nákladů

I toto může nastat. Nutno říci, že je to hlavně v případě, kdy nejsou plněny povinnosti, které vyplývají ze smlouvy. Příkladem je situace, kdy auto nakonec řídí někdo jiný, nebo situace kdy byl řidič pod vlivem návykových látek. V takovém případě může být realitou, že jsou všechny náklady vymáhány po tom, kdo kolizi způsobí. Podobná situace nestává i u vlastních vozidel, kdy pojišťovny odmítají v takovém případě plnění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub