Pro některé řidiče začal platit nový zákaz, nesmí o víkendu na silnice. Patříte mezi ně?

Změna dopravních pravidel zakazuje některým řidičům vyjet o víkendu na silnice. Za porušení budou padat vysoké tresty.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Pravidla silničního provozu se mění, stejně jako politické názory vládnoucích stran. A nezáleží na tom, jestli jde o naši domácí scénu, nebo politickou situaci u některého z našich evropských sousedů. Změny pravidel v dopravě se týkají všech. V tom smyslu, že v dnešní globalizované době a cestování mezi státy je třeba znát pravidla ostatních zemí. Zejména těch, které s námi přímo sousedí. Tak třeba do Polska jezdí mnoho českých řidičů za levnějšími nákupy.

Pravidla provozu se mění v čase a řidiči na to musí reagovat

Polsko je také podle letošních průzkumů populární jako dovolenková destinace, čeští turisté znovu objevili krásy Baltu. Právě v Polsku došlo ke změně určitých pravidel v dopravě. Od 14. července se mnoho řidičů po celém Polsku bude muset novému zákazu přizpůsobit. Velká skupina lidí legálně nevyjede na silnice. A ignorování nového nařízení bude mít za následek pokutu až do výše v přepočtu 2 500 Kč.

iZdroj fotografie: iStock

Tento zákaz platí absolutně pro skupinu řidičů kamionů. Už před časem byla komunikována omezení, která se týkala zákazu provozu pro těžká nákladní vozidla nad 12 tun. Řidiči kamionů se musí přizpůsobit nařízení od pátku od 18:00 do 22:00, v sobotu od 8:00 do 14:00 a v neděli od 8:00 do 22:00. A tak dále každý víkend. Existovat má spousta výjimek ze zákazu. Kteří řidiči si nemusejí s novým nařízením dělat těžkou hlavu? Například ti, kteří patří k záchranné službě nebo vozí léky a potraviny. Stejná situace je i v případě vozidel, která jsou nezbytná pro stavební práce.

Agresivní řidič kamionu ztratil trpělivost. Vytáhl obušek a vstoupil do silnice

Mnoho řidičů se nakonec těchto změn nemusí obávat. Nicméně řidiči, kteří nesplní předpisy, zaplatí pokutu od 500 do 2 500 Kč v přepočtu z polských zlotých. V případě profesionálního dopravce může být pokuta mnohem vyšší, a to 10 000 Kč. Navíc podle dostupných informací může být pokutován i správce vozového parku dané dopravní firmy, a to částkou 5 000 Kč. Jen pro upřesnění, jak je to s placením, pokud se proviníte v cizím státě, vysvětluje na svém webu Ministerstvo zahraničních věcí ČR.  

Profesionální řidič to má dražší, stejně jako jeho nadřízený

Jak se zachovat, pokud je řidiči v zahraničí uložena pokuta v silničním provozu? Ne vždy je pokuta v zahraničí zaplacena na místě dopravního přestupku oprávněné úřední osobě. Třeba jde-li o lístek za stěračem. Ministerstvem je doporučeno zaplatit ještě v zemi přestupku, je to nejlevnější. V opačném případě občan obdrží výzvu k zaplacení až poštou do ČR. A chybí-li na dokumentu údaje pro platbu?

iZdroj fotografie: Martin Duplák pro AutoŽivě

Pak je třeba se spojit přímo se zahraničním úřadem uvedeným na výzvě a požádat o doplnění údajů. Ignorovat výzvu se nevyplácí. Nečinnost ohledně pokuty s sebou nese riziko zahájení správního nebo soudního řízení v nepřítomnosti. A také navýšení pokuty o náklady tohoto řízení, v krajním případě hrozbu výkonu rozhodnutí až trestem odnětí svobody. Na což přijde řidič, třeba až když znovu vjede do daného státu a zastaví jej a zatkne hlídka policie.

Co si o zákazu myslíte?

Zdroj: MZV ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články