Nejčastější zlozvyky mezi českými řidiči. Většina si nenávratně každý den poškozuje auto a ani o tom neví

Spojka je jednou z nejdůležitějších částí v automobilu. Někteří řidiči ji však nevědomky a zbytečně poškozují svým chováním za jízdy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Někteří řidiči jsou natolik nezkušení, že sotva ví, kde je brzda, plyn, spojka a řadicí páka. Dále o automobilu neví a ani možná nepotřebují vědět vůbec nic navíc. Řada z nich následně ale dělá věci, které mohou jejich automobil nevědomky poškodit. Některé chyby si většina z nich vůbec neuvědomuje a dělá je stále dokola. V konečné fázi se pak dočkají drahých oprav v servise a nějaký čas bez auta.

Zlozvyky se spojkovým pedálem

Tento problém se týká především spojky. Velká spousta řidičů totiž i nevědomky mačká nebo tlačí na spojku, což způsobí ve výsledku velké problémy. Někteří z vás se v tomto zlozvyku poznají, jiní si zase dobře uvědomují, že tím zbytečně pohřbí spojku předčasně. Jedná se například o čekání na křižovatce, kdy řidič drží sešlápnutou spojku. V takovém případě dochází ke zbytečnému opotřebení a zkrácení její životnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opřená noha o spojkový pedál při jízdě

Dalším špatným příkladem je opírání nohy o spojkový pedál během jízdy. Přestože by toto některé řidiče ani ve snu nenapadlo, najdou se i takoví, kteří to dělají pravidelně. Tímto nepatrným zatlačením na spojku však dochází k jejímu nadměrnému opotřebení, a to zejména ložisek. Tento pedál by měl proto být využíván pouze při řazení. Zabráníte tím nežádoucímu opotřebení a zkrácení životnosti celé spojky.

Problémy u automatických převodovek

U některých automatických převodovek DSG je známý problém v případě, pokud řidič neustále vyvíjí tlak na pedál brzdy během jízdy. Vozidla s těmito převodovkami také nemají příliš ráda rozjíždění v kopcích a v krajních případech se může spojka i přehřát. Její teplotu u některých automobilů dokonce hlídá čidlo, které při přehřátí informuje řidiče, aby zastavil a nechal klesnout teplotu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Životnost spojky u automobilu

Přesnou životnost spojky ve vašem automobilu vám nemůže říct nikdo. Ovlivňuje ji totiž řada faktorů a především také styl jízdy konkrétního řidiče. Pokud si tedy budete dávat pozor na výše uvedené zlozvyky, může vám spojka vydržet třeba i celou životnost vozidla a vyhnete se drahým opravám v servise. Naopak v případě, že budete stát na spojkovém pedálu i ve chvíli, kdy to není nutné, budete muset spojku měnit i dvakrát nebo víckrát.

Zdroj: Wrc.net

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články