Časté zimní motoristické problémy, se kterými si poradíte sami

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Na silnici se může stát cokoliv. Nečekaná potíž může zabrat hodně času a nervů, ale i vážně vypadající problém je docela možné vyřešit na místě. Přečtěte si o nejčastějších problémech na silnicích, které lze vyřešit s minimálními ztrátami.

Cesty autem v zimě, hlavně v některých místech, jsou plné nečekaných zvratů. Zde jsou nejčastější problémy, které však není těžké vyřešit bez pomoci odborníků.

Rozbité okno

Na parkovišti auto se vám rozbilo boční okno nebo během jízdy blízko stromů bylo poškozeno větví. V létě můžete ještě ujet určitou vzdálenost bez skla, ale v zimě je lepší to nedělat, protože řidič jednoduše zmrzne. Jednoduchým východiskem je kousek igelitu Stačí jej přetáhnout přes rám okna a připevnit páskou. To vám umožní nějak se chránit před větrem a interiér se stane alespoň trochu obyvatelným.

iZdroj fotografie: Freepik

Vybitá baterie

Baterie se často vybije po noci v zimě. Pokud má auto manuální převodovku a v příručce není uvedeno, že se to nesmí, můžete se pokusit o roztlačení. Zapneme zapalování, zapneme první rychlostní stupeň a pojedeme vpřed. Takový trik nebude fungovat u automobilu s „automatem“. Lepší je pořídit startovací zařízení.

iZdroj fotografie: Pexels

Překvapení ve sněhu

V zimě je velmi snadné nevšimnout si sloupků nebo pahýlů, které jsou zasypány sněhem. Pokud narazíte na takový pahýl, můžete nárazník vážně poškodit nebo dokonce odtrhnout. Moderní nárazníky však mají drahé součásti, jako jsou mlhová světla a chromované lišty. Během jízdy mohou být ztraceny, což zvýší náklady na opravy. Tady znovu přichází na pomoc lepicí páska. Je nutné zabalit světla a součásti nárazníku, aby nezmizely na silnici. V nejhorším případě je snazší úplně odstranit nárazník a umístit jej do kabiny. Ano, sedadla poté budete muset umýt, ale je to mnohem levnější než nákup částí karoserie nebo optiky.

iZdroj fotografie: PxHere
Zdroj fotografie: PxHere

Spálená pojistka

Stává se to kdykoli během roku, ale v zimě je takové obtěžování spojeno s velkým problémem, zvláště když nejsou k dispozici žádné náhradní díly. Například pokud praskla pojistka odpovědná za provoz ABS, systém přestane fungovat. Na kluzké silnici je velké riziko nehody. Nejlepším řešením je použití pojistky z méně důležitého obvodu. Například toho, který odpovídá za osvětlení interiéru.

iZdroj fotografie: Pexels

Přehřátí motoru

Přehřátí motoru v zimě není tak vzácným jevem. Existuje mnoho důvodů: od úspory na nemrznoucí směsi po selhání termostatu. Pokud se něco takového stalo na silnici, zapněte topení na plnou kapacitu. Teplo bude tedy odváděno nejen hlavním chladičem, ale také vnitřním topením. Poté zamiřte k nejbližšímu servisu.

iZdroj fotografie: Freepik
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články