Víte, na kolik vás vůbec vyjde nová baterie do elektromobilu a kdy se musí vyměnit? To byste netipli

I baterie v elektromobilech je potřeba jednou za čas vyměnit. U některých z nich však cena nové baterie bývá opravdu vysoká.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejen baterie v mobilním telefonu se opotřebovávají a stárnou, stejně tak je tomu i u elektromobilů. Největším strašákem pro všechny jejich uživatele je cena nové baterie. Spoustu lidí její výměna odrazuje od koupi elektromobilu. Bohužel jsou baterie u tohoto typu vozidla spotřebním materiálem a dříve nebo později musí dojít k jejich výměně.

Cena nové baterie do elektromobilu

Dobrou zprávou je, že ceny baterií neustále klesají. Elektromobilů na trhu přibývá a větší poptávka tak cenu snižuje. Cena baterie se počítá podle jejího výkonu. Průlomová je cena 100 dolarů za 1 kWh, což je v přepočtu cca 2 176 Kč. Nejvíce se snaží snižovat cenu baterie Tesla, v současné době vychází na 135 dolarů za 1 kWh. Ani ostatní automobilky nejsou pozadu. Snaží se snížit ceny, aby mohly do budoucna konkurovat spalovacím motorům.

iZdroj fotografie: Pixabay

Záruka na baterii činí obvykle 5–8 let. Výměna se nejčastěji řeší z důvodu poruchy v záruce. Většinou se vymění pouze jeden článek nebo celá baterie. Výrobce také garantuje nájezd na baterii, po dobu záruky by však neměla její kapacita klesnout pod 80 %. Majitelé elektromobilu ale nesmí nechat baterie vybít úplně, jinak už se na ni záruka nebude vztahovat.

Výměna baterie po nehodě

Výměna baterie z důvodů dopravní nehody je reálná, pokud dojde k poškození ochranného krytu baterie. Málokdy se ovšem mění baterie z tohoto důvodu. Náraz by musel být natolik silný, aby došlo k jejich poškození, že by to obvykle znamenalo totální škodu na elektromobilu.

iZdroj fotografie: BMW

Výměna baterie z důvodů stáří a degradace se provádí pouze u velmi zatěžovaných aut. A je reálná pouze, pokud kapacita baterie klesne pod rozumnou mez. A nebo když například ukazuje ještě 15 % nabití, ale najednou spadne na nulu. V případě starších elektromobilů je pak otázka, jestli se nevyplatí koupit si nový, než řešit výměnu baterií.

Příklady cen výměny baterií

Momentálně neexistuje moc elektromobilů, u nichž došlo k výměně baterií. Například Tesla Model 3 má baterii s kapacitou 75 kWh, ta v přepočtu vychází na 290 tisíc korun. K ceně baterie je potřeba přičíst náklady za servis, díly a chladící kapalinu. Celkově se tak její cena může vyšplhat až na 320 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Tesla

U Audi e–tron vychází nová baterie asi na 750 tisíc korun. Když přičtete cenu za práci a materiál, cena se vyšplhá až na 770 tisíc korun. Nejlevnější pak je výměna u Nissanu Leaf, kde cena baterie u starších modelů činí 160 tisíc korun. Na trhu jsou dostupné i kompatibilní baterie za třetinu ceny, tudíž majitel vozu na výměně může ještě ušetřit. Cena za práci a materiál pak může být dalších 10–15 tisíc korun.

Zdroj: Portál řidiče, YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?