Co se stane, když v zimě stoupne cena energií a klesne kapacita baterie? Majitelé elektromobilů mají drahý problém.
Zima je tady. Divit se tomu nelze, život na naší planetě tak funguje, střídají se tady čtyři roční období. A zima s sebou přináší na naší polokouli nízké teploty, chlad, mráz. Což jsou přesně vlivy, které nesvědčí elektromobilům. Je tady zima a já si nemohu nevzpomenout na loňskou kalamitu z USA, která se týká nabíjení elektromobilů. Musím říct, že mě to opět přimělo zamyslet se nad smyslem elektromobility. Víte jako já, že jsou elektromobily často prezentovány jako ekologická a ekonomická alternativa k tradičním vozidlům se spalovacími motory. Nesmysl.
Elektromobily mají jasná omezení, dojezd a efektivitu v zimě
Zvlášť, když se ukáže, že jejich provoz je za určitých podmínek mnohem dražší, než by kdokoli čekal. Představte si, že vlastníte drahý elektromobil a rozhodnete se vyjet v zimě na nějakou delší cestu. Tak jako to udělaly tisíce lidí ve Spojených státech. V extrémních mrazech se náklady na nabíjení ale vyšplhaly do astronomických výšin. V USA funguje trh s energiemi jinak než u nás, trochu jinak tam funguje i systém dobíjení. Stalo se tak to, že se minulou zimu, když nastaly kruté mrazy, ceny elektřiny pohnuly směrem nahoru. A to zásadně.
Z druhé strany nastalo to, že bylo potřeba dobíjet elektrická auta více než kdy jindy. Takže tady máme nenasytné elektromobily, nenasytné energetické firmy s astronomickými cenami. A pak už to byla jenom matematika. Když vezmu průměrné ceny za jednu MWh, vychází nabití baterie na plnou kapacitu asi na 1 000 Kč v přepočtu z dolarů. Jenže tehdy v zimě se ceny pohnuly tak, že částky vyskočily až na devítinásobek. Tedy že za plné nabití mohl majitel elektromobilu zaplatit v přepočtu klidně i 8 000 Kč. To mluvím o autech s menšími bateriemi.
Automobily se 100wattovými bateriemi na tom byly logicky ještě hůř. Tam jedno nabití mohlo cenově vylítnout klidně k 20 000 Kč v přepočtu. Stačí porovnat cenu benzínu v USA, cenu aut v USA, a pak je zřejmé, že jezdit v zimě elektromobilem se nevyplatí. Že to je absurdní plýtvání, něco, co vůbec nefunguje. Zkusím vypočítat, jak by to vycházelo aktuálně u nás. Budu vycházet z průměrné ceny elektrické energie 4 Kč za kWh. Pokud je to jinak, budu rád za vaše komentáře a připomínky dole pod článkem. Takže tady máme Tesla Model X a Hyundai Ioniq 5 N.
Výpočet je jednoduchý, kapacita krát cena elektrické energie
Tesla Model X má kapacitu baterie 100 kWh a předpokládaná cena elektřiny je 4 Kč za kWh. Účinnost nabíjení beru za 90 %, jsou tady předpokládané ztráty při nabíjení. Výpočet nákladů na nabití pak říká, že je tedy potřebná energie pro plné nabití 100 kWh. Při zohlednění účinnosti 100 kWh / 0,9 = 111,11 kWh jsou celkové náklady na nabití 111,11 kWh x 4 Kč = 444,44 Kč. Pokud v drsné zimě ujede auto na plné nabití cca 220 km, pak to vychází na 2 Kč na kilometr. U Hyundai Ioniq 5 N je stejná matematika, ale jiná kapacita baterie, a to 84 kWh.
Celkové náklady na nabití jsou pak 93,33 kWh x 4 Kč = 373,32 Kč. Zaspekuluji nad náklady na nabíjení elektromobilu obecně. Je tady cena elektřiny za kilowatt-hodinu (kWh). Ta se může lišit v závislosti na dodavateli a tarifech, v ČR se průměrná cena aktuálně pohybuje kolem 4–6 Kč za kWh. Je zde kapacita baterie. Ta se obvykle pohybuje od 30 kWh do 100 kWh. Například pokud má elektromobil baterii o kapacitě 50 kWh, bude potřebovat 50 kWh elektřiny pro plné nabití. Teoreticky, je tady účinnost nabíjení. Jinak řečeno, při nabíjení dochází k určitým ztrátám.
V zimě se baterie pomaleji a hůře nabíjí, v USA za vyšší cenu
Je vhodné počítat s účinností nabíjení, která se obvykle pohybuje kolem 80–90 %. To znamená, že pro nabití 50 kWh baterie může být potřeba 55–62,5 kWh elektřiny. V takovém případě, pokud vezmeme průměrnou cenu elektřiny 5 Kč za kWh a baterii o kapacitě 50 kWh, celkové náklady na nabití by byly s 10% ztrátou 55 kWh x 5 Kč = 275 Kč. Navíc u nás cena energie ani při změně počasí nelítá nahoru a dolů tak jako v USA.
U nás se nestane, že by elektřina zdražila na desetinásobek. Ano, už jsme zažili skokové zdržování, ale ne v takovém rozsahu. V našich podmínkách tedy vidím problém u elektromobilu v zimě ne s cenou energie, ale spíše s dojezdem. Ten při velkých mrazech klesá, baterie se hůře nabijí. K tomu přidám omezenou infrastrukturu nabíjecích stanic. Vychází mi pak, že je lepší, efektivnější a bezpečnější v zimě používat namísto elektrického auta klasická vozidla se spalovacími motory.