Zjistili jsme, kolik de facto stojí provoz a údržba Bugatti Chiron. Z té cifry se vám zatočí hlava

Bugatti Chiron je jedním z nejrychlejších automobilů na planetě. Tento vůz je však nejen nákladný na koupi, ale také na běžnou údržbu, kterou by měl provádět každý.

i Zdroj fotografie: Bugatti
                   

Sportovní vozidlo Bugatti Chiron je dvoudveřový model, který se vyrábí ve Francii. Svou premiéru zažil na Ženevské motorové show 1. března 2016. Jeho koncepce vychází z předchozího modelu stejné značky, Bugatti Veyron, a nese jméno po monackém závodníku Louisi Chironovi. Tento automobil má však velmi vysokou cenu, která opravdu není pro každého. Kromě počáteční investice také majitel musí investovat do jeho údržby.

Bugatti nabízí speciální servisní program

Základní cena modelu Bugatti Chiron začíná v přepočtu přibližně na 76 milionech korun. Už z této částky je zřejmé, že ani náklady na jeho údržbu nebudou úplně malé. Společnost Bugatti navíc nabízí speciální program na modely Veyron a Chiron. Ten zahrnuje služby 10 specializovaných mechaniků, kteří jsou nepřetržitě na telefonu, aby pomohli. Zároveň také cestují po světě a obsluhují tyto modely.

iZdroj fotografie: Depositphotos

První prohlídka přesahuje půl milionu korun

Bugatti Chiron má první servisní prohlídku předepsanou po 14 měsících nebo 1 600 ujetých kilometrech. Mechanici mění olej, olejový filtr, chladicí kapaliny a vypouštěcí zátky. Cena této počáteční prohlídky přesahuje půl milionu korun. A to je teprve začátek.

Výměna brzdových kotoučů je mnohem nákladnější

Pokud je potřeba vyměnit přední brzdové kotouče a destičky, sáhne si majitel Bugatti mnohem hlouběji do kapsy. Kotouče totiž obsahují uhlík a keramiku, tudíž jsou velmi drahé. Výměna těchto dvou brzdových částí se proto vyšplhá na téměř 1,3 milionu korun. Pokud si bude majitel přát vyměnit také brzdovou kapalinu, částka ještě poroste, a to skoro na dvojnásobek.

iZdroj fotografie: Bugatti

Sada kol za více než milion

Řidiči Bugatti Chiron budou muset každých 14 až 16 měsíců měnit ultralehká kola, která stojí (dohromady sada) 1,1 milionu korun. Jejich pneumatiky pak mechanici budou měnit každých 16 až 18 měsíců, přičemž si majitel může zvolit typ. Nečekejte však nic levného, tak či tak se cena pohybuje okolo 175 000 korun za celou sadu.

Výměna čtyř turbodmychadel není nejlevnější

Bugatti Chiron má ve své výbavě čtyři turbodmychadla, která podle manuálu vyžadují výměnu přibližně po 42 až 48 měsících provozu. Za tuto výměnu majitelé zaplatí přibližně 570 000 korun. Při této příležitosti se zároveň doporučuje výměna chladiče vzduchového potrubí, která stojí okolo 480 000 korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výměna čelního skla stojí více než nový automobil

Co se týče běžných oprav vyplývajících z provozu, tak za výměnu čelního skla majitelé Bugatti Chiron zaplatí 1,3 milionu korun. Výrobci tohoto modelu navíc doporučují pouze speciální ruční mytí vozu, protože trysky na myčkách nebo ručních tlakových umývárnách by mohly poškodit lak. Sečteno a podtrženo, čtyři roky provozu Bugatti Chiron, včetně všech potřebných výměn, vyjdou jeho majitele přibližně na 10,5 milionu korun.

Koupili byste si automobil s tak drahou údržbou?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články