Cenné rady nad zlato, jak za jízdy ušetřit až 20 % pohonných hmot, o kterých drtivá většina řidičů neví

Ceny paliva neustále stoupají a provoz auta se prodraží i přesto, že výrobci vymýšlí stále úspornější motory. Existují však triky, co sníží spotřebu až o 20 %.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ušetřit 1/5 paliva je přinejmenším zajímavé, ať už máte výkonný stroj, co žere 10 litrů na 100 km, nebo úspornější auto s poloviční náročností. Ačkoliv nejsou současné ceny paliva na takové hranici jako dříve, stále kolísají a mohou kdykoliv vyletět nahoru. Správným používám jednotlivých systémů a auta samotného můžete šetřit až zmíněných 20 %, stačí přitom docela málo.

Využívejte klimatizaci, až když je potřeba

I když je v letních dnech vcelku jednoduché pustit foukání chladného vzduchu a nezemřít tak v tropických teplotách, motor i palivová nádrž dostávají pořádně zabrat. Taková klimatizace si může říct i o 2 litry / 100 km. Někdy přitom postačí otevření okénka nebo její zapnutí až v momentě, kdy má motor dostatečné otáčky. Ano, škvíra v oknech znamená vyšší odpor větru, ale spotřeba je zhruba 10 % oproti puštěné klimatizaci.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Udržujte správný tlak v pneumatikách

Špatně nafoukaná kola mohou mít přílišnou přilnavost, která se už tak výrazně zvyšuje na rozpálených silnicích. Studie společnosti Bridgestone zjistila, že jenom v EU dojde každoročně ke zbytečnému spotřebování až 38 miliard litrů paliva, a např. ve Velké Británii to je dalších 9 miliard litrů. Správní nahuštění pneumatik přitom ušetří asi 15 % paliva. Nehledě na lepší ovladatelnost vozu a nižší opotřebení kol.

iZdroj fotografie: Unsplash

V praxi to znamená, že řidiči klesne spotřeba paliva asi o 1,5 litru na 100 km, což při průměrném nájezdu 15 000 km ročně znamená zhruba 225 litrů pohonných hmot. S cenou benzinu 28 Kč / litr to vchází na ušetření 6 300 Kč ročně pro někoho malá částka, pro jiného zajímavé peníze, které jinak vyletí oknem, resp. výfukem.

Doplňujte a měňte spotřební materiál

Ať jde o motorový olej, chladící kapalinu nebo vzduchový filtr, měli by řidiči dodržovat jejich výměnu v doporučených intervalech. Při zanedbávání se totiž zvyšuje spotřeba paliva postupně, v řádech nižších procent, až za 5 let najednou žere vůz o litr na 100 km více.

iZdroj fotografie: Unsplash.com

Lepší tedy investovat pár stovek do nových filtrů a oleje, než utratit vyšší tisíce za pohonné hmoty, a ještě si nadměrně opotřebit auto.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články