Cenné rady nad zlato, jak za jízdy ušetřit až 20 % pohonných hmot, o kterých drtivá většina řidičů neví

Ceny paliva neustále stoupají a provoz auta se prodraží i přesto, že výrobci vymýšlí stále úspornější motory. Existují však triky, co sníží spotřebu až o 20 %.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ušetřit 1/5 paliva je přinejmenším zajímavé, ať už máte výkonný stroj, co žere 10 litrů na 100 km, nebo úspornější auto s poloviční náročností. Ačkoliv nejsou současné ceny paliva na takové hranici jako dříve, stále kolísají a mohou kdykoliv vyletět nahoru. Správným používám jednotlivých systémů a auta samotného můžete šetřit až zmíněných 20 %, stačí přitom docela málo.
Využívejte klimatizaci, až když je potřeba

I když je v letních dnech vcelku jednoduché pustit foukání chladného vzduchu a nezemřít tak v tropických teplotách, motor i palivová nádrž dostávají pořádně zabrat. Taková klimatizace si může říct i o 2 litry / 100 km. Někdy přitom postačí otevření okénka nebo její zapnutí až v momentě, kdy má motor dostatečné otáčky. Ano, škvíra v oknech znamená vyšší odpor větru, ale spotřeba je zhruba 10 % oproti puštěné klimatizaci.


iZdroj fotografie: Unsplash.com

Udržujte správný tlak v pneumatikách

Špatně nafoukaná kola mohou mít přílišnou přilnavost, která se už tak výrazně zvyšuje na rozpálených silnicích. Studie společnosti Bridgestone zjistila, že jenom v EU dojde každoročně ke zbytečnému spotřebování až 38 miliard litrů paliva, a např. ve Velké Británii to je dalších 9 miliard litrů. Správní nahuštění pneumatik přitom ušetří asi 15 % paliva. Nehledě na lepší ovladatelnost vozu a nižší opotřebení kol.


iZdroj fotografie: Unsplash.com

V praxi to znamená, že řidiči klesne spotřeba paliva asi o 1,5 litru na 100 km, což při průměrném nájezdu 15 000 km ročně znamená zhruba 225 litrů pohonných hmot. S cenou benzinu 28 Kč / litr to vchází na ušetření 6 300 Kč ročně pro někoho malá částka, pro jiného zajímavé peníze, které jinak vyletí oknem, resp. výfukem.

Doplňujte a měňte spotřební materiál

Ať jde o motorový olej, chladící kapalinu nebo vzduchový filtr, měli by řidiči dodržovat jejich výměnu v doporučených intervalech. Při zanedbávání se totiž zvyšuje spotřeba paliva postupně, v řádech nižších procent, až za 5 let najednou žere vůz o litr na 100 km více.


iZdroj fotografie: Unsplash.com

Lepší tedy investovat pár stovek do nových filtrů a oleje, než utratit vyšší tisíce za pohonné hmoty, a ještě si nadměrně opotřebit auto.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 1987 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Osudové chyby Němců při vylodění v Normandii mohly změnit historii. Zmatek ve velení a brilantní zpravodajská hra spojenců hrály klíčovou roli
Události247.cz
Herečka Johanssonová žaluje společnost Disney kvůli Black Widow. Požaduje astronomickou částku
VědaŽivě.cz
Kdy nám dojde ropa? Dopad bude tvrdší, než si vůbec dokážeme představit. Změní se chod celého světa
adbz.cz
Unikátní průhledné sukulenty zvládne pěstovat i naprostý lenoch. Vypadají jako křišťálové šperky a jsou absolutně nenáročné