Ceny paliv klesají. Oproti těmto zemím jsou stále astronomicky drahé

                   

Když se podíváme na ceny na čerpacích stanicích, konečně nás pozitivně překvapí, nakolik nízké jsou. Poslední týdny docházelo k výrazným poklesům a tak od doby, kdy byla cena benzínu, i přes třicet korun se dostáváme na sumy, kdy není problém litr načerpat pod 25 Kč. Roli samozřejmě hraje to, kde čerpáme. Ať už jde o lokalitu, nebo konkrétní čerpací stanici.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pokud se radujete z toho, jak nízké palivo aktuálně je, musíme připomenout, že oproti některým jiným zemím je stále astronomicky drahé. Nemáme samozřejmě na mysli evropské země, kde jsou ceny vesměs podobné. Máme na mysli jiné státy, kde se jezdí skoro zdarma. Podívejme se na několik z nich.

Spojené arabské emiráty, ale třeba i Panama

Spojené arabské emiráty jsou známy jako země, která se doslova topí v luxusu a penězích. Zvláště pokud jde o některé oblasti. A cena paliva? Ta je až směšně nízká, jelikož v průměru mluvíme o ceně 0,49 amerických dolarů za litr. Ještě o cent levnější je v Panamě, kde můžete načerpat za 0,48 dolarů.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Mnohem příznivější ceny však najdete třeba také v Ázerbájdžánu a Afghánistánu, kde by vás měl litr vyjít na zhruba 0,46 dolarů za litr. A když se vydáte do zemí, jako je Zimbabwe nebo Kazachstán, tak je třeba si u benzinové pumpy připravit částku, která odpovídá rozmezí 0,40 – 0,43 amerických dolarů za litr.

Známá Saúdská Arábie

I tato země se řadí do skupiny těch, kde jsou obrovská ložiska ropy. A toto se pochopitelně podepisuje na cenách pohonných hmot. Saudská Arábie má cenu za litr kolem 0,39 dolarů. Nijak špatně na tom ale nejsou ani další oblasti, jako je například Barma, tedy lépe řečeno Myanmar, nebo Kuvajt, kde se ceny pohybují v rozmezí 0,34 – 0,36 dolarů za litr.

Súdán nebo Írán mají ceny neuvěřitelně nízko

Podívejme se na další země. Třeba na Súdán, kde se průměrná cena za litr paliva pohybuje na hodnotě 0,14 amerických dolarů. A ještě lépe je na tom třeba Írán, kde se v přepočtu tankuje za částku 0,09 dolarů.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nic nemá na Venezuelu

Náš výčet zemí, kde se tankuje nejvýhodněji, musíme uzavřít Venezuelou. I když ekonomicky na tom tato země není nijak dobře, tak pokud jde o ceny paliva, může jí je závidět doslova celý svět. To proto, že palivo je zde dotováno vládou a podle toho to také na čerpacích stanicích vypadá. Některé zdroje dokonce ukazují, že je zde palivo zcela zdarma.

Realita je však taková, že něco se za palivo přece jenom platí. A to v rozmezí 1 – 6 bolívarů za litr. A jelikož kurz jednoho bolívaru je takový, že za jeden dolar jich získáte 172 750, je celkem jasné, že když jsme výše uváděli, že ve Venezuele se jezdí téměř zdarma, tak nejsme daleko od pravdy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články