Přezouváte na zimní pneu? Měli bystě vědět, co v praxi znamená žlutá a červená tečka na pneumatikách

Na některých pneumatikách si můžete všimnout malé červené tečky, o které toho lidé moc neví. Zjistěte, co ve skutečnosti znamená.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

To, že jsou některé pneumatiky označeny žlutou nebo červenou tečkou, není nic nového. Avšak co tento symbol ve skutečnosti znamená, už ví málo kdo. Označení totiž vychází ze skutečnosti, že vyrobená pneumatika nemůže být nikdy dokonale vyvážená, tudíž nemůže mít ani kulatý tvar. Dobrý mechanik však červenou či žlutou tečku dokáže dokonale využít při nové montáži. 

Žlutá nebo červená tečka na pneumatice 

Žlutá tečka zpravidla označuje to nejlehčí místo na pneumatice. Každý mechanik také ví, že je to místo, kde se doporučuje montovat ventil (a snímač TMPS, což je největší část ráfku). Je tomu tak proto, že v případě takového nastavení se hmotnost pneumatiky rozloží co nejlépe a spotřeba závaží je tak minimální. Dále je také nutné dodat, že čím méně hmotnosti na pneumatiku působí, tím tišeji bude pracovat a vaše jízda bude o to více pohodlnější. A to nemluvě o udržitelném používání olova. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Červená tečka naopak označuje místo na pneumatice, které je nejtěžší nebo kde dochází k největšímu kmitání při působení odstředivých sil. Největší rozdíly vznikají důsledkem způsobu montáže pneumatiky, která se vyrábí ve vrstvách. Ventil by tak jako nejtěžší část ráfku nikdy neměl být umístěn poblíž červené tečky, a to opravdu nikdy!

Vyzkoušejte svého mechanika 

Některé ráfky mohou mít také symbol, který odkazuje na jejich nejlehčí část. Pokud je tento bod při montáži zarovnán s červeným bodem na obvodu pneumatiky a váš mechanik je dostatečně šikovný, může svými schopnostmi minimalizovat jakékoliv vibrace. Zkušení jedinci to samozřejmě vědí a vy si tak při příští montáži pneumatik můžete skutečně prozkoušet, jaké má váš montér dovednosti. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Už jste se někdy s tečkami na pneumatikách setkali?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná