Červené značky na tachometru ztrácí v dnešní době na svém významu

                   

Když sednete za volant svého vozu, obvykle je to proto, že se chcete jednoduše dostat pohodlně a rychle do zvoleného cíle. Tím chceme říci, že si většinou nijak zvlášť nevšímáte různých detailů, které jsou součástí vašeho vozu. V tomto případě tachometru. Zde se hlídáte hlavně maximální povolenou rychlost a to, zda se nerozsvítí nějaká výstražná kontrolka, která značí problém.

Několik červených značek

Pokud se na svůj tachometr podíváte blíže, tak zde uvidíte několik červených značek. Ty se týkají hlavně klasických analogových ukazatelů rychlosti. Tedy standardních budíků, s šipkou, která se hýbe a ukazuje na konkrétní rychlost, kterou v danou chvíli jedete. A právě na jednotlivých částech ukazatele se kromě klasických bílých značek objevují i ty červené.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pokud je zde nevidíte, neděste se. Nejsou u všech automobilů. U některých analogových tachometrů prostě nejsou, a to z důvodu, že je jednotlivé automobilky prostě nepoužívají. Potom je nemusíte najít u modernějších aut s takzvaným virtuálním, nebo chcete-li digitálním kokpitem. Také pochopitelně nemusí být u těch aut, kde se rychlost místo na budících zobrazuje jenom ve formě digitálního čísla.

S otáčkami to nesouvisí

Pokud jste na svém tachometru dané značky objevili, můžete si říkat, že nějak souvisí s otáčkami vašeho vozu. K této domněnce vede mnoho řidičů v podstatě jednoduchá věc, kterou jsou podobné značky, které jsou uvedené na otáčkoměru. Zde jich najdeme několik a jsou umístěny u hodnot nejvyšších otáček, kde upozorňují na to, že jsme v kritickém rozmezí a je třeba přeřadit na další rychlostní stupeň, nebo zpomalit.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Řada řidičů právě podle tohoto usuzuje, že červené značky na tachometru mohou sloužit jako jakýsi pomocník k tomu, že by při dosažení této značky již měli přeřazovat. Že jde o symbol, který jim naznačí kdy je správný čas, bez nutnosti sledovat otáčkoměr. I když by to určitou logiku mít mohlo, realita je takové, že k tomu červené značky na tachometru skutečně neslouží.

K čemu slouží? Upozorňují na maximální povolenou rychlost

Vysvětlení, které se týká těchto červených značek, je překvapivě prosté. Jsou to sice drobnosti, ale mají praktický význam. A to takový, že nás upozorňují na maximální povolenou rychlost. Pokud ručička tachometru přejede přes tuto značku, mělo by nás to varovat, že možná porušujeme maximální rychlost na daném místě. Stejně tak nám značka může pomoci správnou rychlost držet, jelikož ručičku tachometru držíme přímo na ní.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Mají význam? Mnohem menší, než dříve

I když se tyto červené značky na tachometru mohou jevit jako praktická věc, realita je takový, že jejich význam je spíše mizivý. To z důvodu, že ne ve všech zemích jsou rychlostní limity stejné. Sice může být pravdou, že konkrétní verze vozidel míří jenom do konkrétních zemí, ale v praxi je geografické rozdělení spíše podle světadílů, nikoliv podle konkrétních států. Také nelze opomíjet to, že i když je auto určení pro jinou zemi, může se stát, že ho koupíme v České republice, jelikož sem bylo dovozeno. Ať už původním majitelem, nebo za účelem prodeje.

Až tedy půjdete červené značky na tachometru u vašeho vozu zkontrolovat, příliš se nedivte tomu, že jsou na jiných částech, než potřebujete. Když ale budou na těch správných, tedy na 50 a na 90 kilometrech v hodině, mohou být vaším pomocníkem při dodržování rychlosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články