Dopravní značky s červeným puntíkem: Mimořádně důležitá „novinka“ v ČR. Řidiči ale netuší, o co jde. Hrozí za to vysoká pokuta?

Neznalost neomlouvá, dopravní značky musí řidiči bezpodmínečně znát. A to včetně těch, které popravdě v životě neviděli.

i Zdroj fotografie: Jan Štěch / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Umělá inteligence, satelitní navigace, vzájemně komunikující autonomní automobily. To všechno představuje současný vrchol technologie. A přesto jsou tady pomůcky pro řidiče, které jsou tak moc analogické, že už to víc ani nejde. Deska s barevným puntíkem na bílém podkladu? Je to tak. Jednoduchá dopravní značka, která má ale důležitý smysl. Červený bod na bílém podkladě je pro řadu řidičů záhadou, přestože se může na některých komunikacích objevovat pravidelně. Tato značka na první pohled vypadá jednoduše.

Jak se vyhnout koloně? Pomůže navigace či speciální značka

Má svůj specifický a docela důležitý význam. Je navržena tak, aby pomohla řidičům lépe se orientovat, přestože na ní jsou pouze dva jednoduché znaky. Šipka a červený kruh. Čeští řidiči se s ní mohou potkat. Ale ne v Česku, je to záležitost německého provozu. Často se s ní setkáme v různých lokalitách u sousedů, kde je potřeba rychle a efektivně označit určitý směr, typicky při objížďkách nebo v oblastech se zvýšeným rizikem nehod. Červený puntík na bílé značce je tedy určen k usnadnění jízdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V mnoha případech signalizuje, že se řidič nachází v oblasti, kde by měl zpozornět. Značka naviguje na cestu, která je v daném směru považována za bezpečnější či vhodnější. Obvykle se jedná o usměrnění dopravy například během stavebních prací či uzavírek. Jazykem současnosti bych asi řekl, že je to taková permanentní satelitní navigace. Jako když jedete místem, kde vám pokaždé hlas z mobilu řekne, abyste odbočili. Proč ale velký červený kruh? Hlavní účel spočívá v tom, aby symbol okamžitě upoutal řidičovu pozornost. Červená barva přitahuje pozornost, je to otázka psychologie.

Vládní kolona agresivně vytlačovala protijedoucí auta ze silnice. Kamioňák natočil hazard se životem

Máme vyzkoušené, že právě takového symbolu si člověk všimne nejrychleji. I když nechce, tak zpozorní. A rychlost je v kritických situacích klíčová. Jedná se o způsob, jak nasměrovat provoz tam, kde bude plynulejší, bezpečnější. Nevím, jak vy, ale já mám s tím, jak dlouho se dá stát v koloně kolem německého města, hodně zkušeností. Když na to přijde, může jít o dlouhé hodiny. Sledovat dopravní značení tohoto typu se tedy vyplatí. Ideálně v kombinaci s nějakou aktuální navigací nebo ověřenou navigační aplikací v mobilu. Tak to dělám já.

Místům, která jsou typická zácpami, se vyplatí včas vyhnout

Červený znak na bílém poli nelze přehlédnout. Je paradoxní, že pro jiné národy, zejména asijské, může působit červená vulgárně a nevhodně. Ale v rámci evropského prostředí je to v pořádku. Červená je na první pohled jasně vidět, k tomu šipka. Řidič pochopí, že má odbočit. Značky jsou často vidět v okolí německého Regensburgu, ale i jinde. Já tedy do Bavorska jezdím poměrně často, zbytek Německa tak projetý nemám, ale kolega, který cestuje také, mi to potvrdil. Je důležité tyto značky respektovat, i když na první pohled nemusí mít jasný význam jako ostatní běžné dopravní značky.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Neuposlechnutí této dopravní značky neznamená pro řidiče žádný postih. Nehrozí mu pokuta, policie ho nebude nijak popotahovat. Může se mu ale stát, že pojede horší trasou. Horší v tom ohledu, že bude ucpaná dopravní situací. Každopádně je potřeba značku znát. To platí pro všechny řidiče, kteří jezdí do Německa, a ideálně na všechny tamní dopravní značky. Tady sice žádný postih nehrozí, to už jsem říkal. U jiných značek to ale nemusí platit. A je faktem, že neznalost zákona neomlouvá. Vědět, co znamená červený kruh na bílém poli, je praktické.

Za neuposlechnutí není pokuta, pro jiné značky to neplatí

Motorista tím v reálu skutečně může ušetřit čas a nervy namísto jízdy v táhnoucí se koloně. Otázkou, která člověka napadne, je, jestli se tyto značky objeví i u nás. Neobjeví. Podle dostupných informací se české ministerstvo dopravy nechystá nic podobného u nás realizovat. Nevím jak vám, mně to nevadí. Já jsem si zvykl jezdit podle aplikace, která mi hlásí aktuální dopravní situaci a vede mě těmi nejlepšími cestami. A pokud jde třeba o dálnici D1, tak na tu člověk žádnou aplikaci nebo značku nepotřebuje. Že bude stát, je téměř stoprocentní jistotou.

Znáte německé značky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články