Auta šikanují kvůli emisím, zatímco české vlaky čadí o sto šest. To, co jsem zažil na nástupišti, je absurdní

Když jste svědkem toho, jak dieselová lokomotiva Českých drah zcela beze smyslu a bez užitku pálí litry nafty a vypouští mračna emisí, dojde vám, že tady není něco v pořádku.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz
                   

Rád cestuji vlakem. Speciálně na dlouhých tratích udělám často i hodně práce, usrkávaje kafe na stolečku a pozoruje přitom míhající se krajinu za okny. Vlakům dle mého soudu patří budoucnost, na středních tratích nabízí rychlost a komfort srovnatelný s letadly (pravda, ne u nás), přitom za nižší náklady a kratší dobu odbavení. Co mne však neskutečně irituje, je arogance, s jakou se třeba u nás zachází s ekologií a pohonnými hmotami. Příklad? Jen několik dnů starý. Pojďme se na to podívat společně.

Auta s katalyzátory vs. lokomotiva zcela bez filtrů

Tento článek píšu ve středu, 24. září 2025. V neděli, tedy jen o několik dní před tím, jsem shodou okolností jel vlakem z Karlových Varů, a jak už se někdy povede, byl jsem na „peróně“ zhruba o 15 minut dříve. Což je pravda celkem výjimka, většinou dobíhám na minuty. Nicméně tentokráte to vyšlo. A jen co jsem vyšel z podzemního podchodu na nástupiště, ucítil jsem dobře známý pach spálené nafty, v tomto případě pravda ve zcela „nefiltrovaném“ provedení. Katalyzátory? Zapomeňte na ně.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Stačilo otočit hlavou, abych i po sluchu spatřil zdroj onoho odéru, který se nesl celým prostorem nástupiště. Na vedlejší koleji odstavená postarší dieselová lokomotiva v modré imatrikulaci ČD Cargo vesele „čadila“ z výfuku na střeše, pravda zvíci menšího plynového potrubí. Nevím, jestli to bylo aktuálním tlakem vzduchu či relativním bezvětřím, ale na samotném nástupišti byly zplodiny z výfuku cítit tak intenzivně, až to bylo opravdu nepříjemné. Skoro jste cítili, jak onen odér postupně „natahuje“ i vaše oblečení.

Nikdo nikam nejel, jen se zkrátka pálily peníze ve výfuku

Celé to trvalo dobře 15 minut, než přijel můj vlak. Podotýkám, že lokomotiva stála zcela osamoceně, venku bylo skoro 30 stupňů (o nějaké předehřívání v mrazech tedy opravdu nešlo) a evidentně se kolem ní nechystal žádný provoz. Zkrátka jen desítky a stovky korun letěly zbytečně komínem, kilogramy zcela nefiltrovaných, čili maximálně toxických emisí se rozptylovaly po okolí a personálu nádraží to evidentně absolutně nevadilo. Naše peníze a naše ovzduší to není. Chápu. Nebo vlastně nechápu.

Stejně jako nechápu, proč jsou na jedné straně výrobci osobních automobilů drakonicky šikanováni za každý gram CO2 ve výfuku navíc (a že EURO7 je v tomto směru opravdu extrémně přísné) a celá produkce spalovacích motorů má v roce 2035 končit, když na druhé straně se nechávají volně do ovzduší unikat kilogramy vysoce toxických látek, v centru města v bezprostřední blízkosti lidí. Tady o CO2 už vůbec nejde. Chápete to? Já si dám tu práci a pošlu dotaz přímo na České dráhy. Mám i krátké video, rád jim jej pošlu. A třeba se dočkám nějaké kloudné odpovědi.

I když – co tipujete, že mi odpoví?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Michal Sztolár

Michal Sztolár je novinářem webu AutoŽivě.cz od dubna 2022. V předchozí více než dvacetileté praxi se věnoval zejména problematice dovozu ojetin a jejich vlivu na vozový park ČR, konstrukci automobilů a postupnému přechodu od funkčních a technicky precizních k řešením méně dokonalým, avšak splňujícím normativy EU. Aktuálně se specializuje na automotive jako výrobní obor, porovnávání užitné hodnoty starších a nových vozů stejně jako na aktuální problémy, spojené s nezvládnutým přechodem k elektromobilitě.

Zobrazit další články