Cesta do Polska se může prodražit. Země mluví o výrazném zvyšování pokut

                   

Cestovat po Evropě autem může mít svá rizika. Nejenom v případě, kdy dojde k technické poruše, ale také v případě, že porušíme zákon. Nejčastějším prohřeškem bývá rychlost, ale třeba i vjezd někam kam nesmíme, nebo špatné parkování. Kdo spáchal přestupek v sousedním Polsku, ten si s tím moc hlavu nelámal. Pokuty zde byly víceméně přijatelné. To by se však mohlo v budoucnu změnit.

Hovoří se o potřebě zvýšit výše pokut

Poslední měsíce s e v Polsku celkem horlivě hovoří o tom, že by bylo na místě zvýšit výši pokut, která je řidičům za přestupky účtována. Podle mnohých názorů jsou jejich výše jedny z nejmenších v Evropě. To se následně projevuje na tom, že místní řidiči nemají až tak velkou motivaci dodržovat zákony. A ti, kteří přijedou ze západních zemí na ně mohou kašlat úplně, protože pokuta ve zlotých pro ně bude doslova pakatelem.

Zvýšení pokut až na trojnásobek

Mluví se o výrazném zvýšení pokut, a to až na trojnásobek. Pro příklad: Pokud dnes v Polsku překročíte rychlost, hrozí vám pokuta okolo 500 PLN. To jsou v přepočtu zhruba 3 000 Kč, což není nijak závratná výše a dá se říci, že s něčím podobným lze počítat i v případě překročení rychlosti u nás. Padající návrhy na zpřísnění nejčastěji hovoří o trojnásobném navýšení pokut. U překročení rychlosti tedy na 1 500 PLN, což v přepočtu znamená sumu 9 000 Kč. Tato částka už dokáže celkem výrazně provětrat naše peněženky.

16 let starý zákon

Důvodem pro novelizaci současných zákonů je také to, že současná maximální pokuta za rychlost ve výši 500 PLN byla schválena v zákoně již před 16 lety. Od této doby nedošlo k žádné novelizaci. Pro porovnání musíme říci, že v době chválení byla tato suma čtvrtinou průměrného polského platu. Dnes je to zhruba jeho desetina. Je proto jasné, že mnozí volají po zpřísnění, která budou mít jistě výchovný efekt.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články