Čeští řidiči začínají dostávat pokuty za používání klimatizace v autě. Víte, proč?

Auto zaparkované v letním dni s běžícím motorem je běžným jevem jak v Česku, tak i v zahraničí. Proč to řidiči dělají asi není třeba dlouze rozepisovat. Problém nastává, když potkáte horlivého policistu, který vám může udělit i pokutu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zdá se, jakoby pokut a nařízení nebylo nikdy dost. Za zdánlivě nevinou situaci, kdy stojíte na parkovišti a čekáte s nastartovaným autem, můžete dostat pokutu. Hlavním důvodem je příliš dlouho zapnutá klimatizace ve stojícím, nastartovaném autě. Sice dochází k ochlazování vašeho automobilu, málokdo však ví, že takto částečným způsobem porušuje zákony. Jaké jsou podmínky a možné sankce za tuto banalitu? To se dočtete níže.

Řidiči často sedí v autě s běžícím motorem a klimatizací – to je chyba

Nastalo dlouho očekávané teplo, během něhož je klimatizace v autě skutečným darem z nebes. Tyto horké dny přímo vybízejí k použití klimatizace v autě. Jak se však ukázalo, za tento luxus můžete dostat docela pěknou pokutu. Jak je uvedeno v § 60 odst. 2 bod 3. zákona o silničním provozu, ponechání nastartovaného motoru při parkování v zastavěné oblasti je nezákonné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řidič porušující tento zákon může dostat pokutu až ve výši 1 000 korun. Z čehož nebude mít radost asi žádný motorista. Pokud stojí s nastartovaným motorem dlouhodobě, pokuta se může vyšplhat ještě výše. To však není jediný trest, který může řidič obdržet. Podle předpisů můžete dostat pokutu ve výši 500 korun za to, že se vzdálíte od automobilu, když je motor zapnutý.

Jak používat klimatizaci, abyste se vyhnuli pokutě?

Jak víme, nastupování do horkého vozu není příjemné. Proto není divu, že řidiči nechávají svá auta nastartovaná a snaží se je ochladit. Co dělat v této situaci? Zapínaní klimatizace v autě, které jsme zrovna nastartovali, je velice neúčinné. Nejlepší je, když řidič po vstupu do auta otevře okna a ujede pár set metru se zapnutou klimatizací. Jedná se o osvědčený postup na nejrychlejší ochlazení vozu, který zlepší účinnost klimatizace a usnadní její práci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je potřeba si uvědomit, že pokud policista rozhodne, že vozidlo je používáno „způsobem, který znečišťuje přírodu nadměrnými emisemi výfukových plynů do životního prostředí nebo nadměrným hlukem“, pokuta může být i v řádu tisíců korun. Řidiči, kteří jedou na dovolenou do Itálie, by si měli pamatovat naše doporučení. Zatímco v Česku nejsou sankce nijak zvlášť přísné, zákony ve slunné Itálii jsou přísnější. Pokuta za nastartovaný motor a zapnutou klimatizaci při parkování je 400 EUR.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samozřejmě ne pokaždé bude mít nastartovaný motor za následek vysokou pokutu nebo nějakou další sankci. Například není trestným činem zapnutí motoru na méně než minutu. Za druhé, policista může přihlédnout k tomu, že při přepravě starších osob nebo malého dítěte nemůžete vypnout motor a nechat je v autě napospas vysokým teplotám. Není to však pravidlem, a proto je lepší neriskovat.

Zdroj: AutoCar, Zákony pro lidi

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články