Cestování se psem má svá pravidla. Důležité je zajištění, optimální teplota i léky na uklidnění

                   

Domácího mazlíčka v podobě psa má dnes stále více lidí. Když někam cestují, nenechávají ho doma, ale berou ho také. V tu chvíli nastává otázka, jak přepravovat psa v autě, aby to bylo bezpečné, pohodlné a hlavně bezproblémové. Podívejte se na hlavní pravidla, která jsou s převozy zvířat spojena.

Kabina, nebo zavazadlový prostor?

Možné je obojí, ale je třeba myslet na to, jakého psa máte. Tedy o jaké jde plemeno a jaká je jeho velikost. Ty menší se mohou bez problémů přepravovat přímo v kabině na zadním sedadle. Naopak ta větší vy měla automaticky zamířit do zavazadlového prostoru. Důvodem je především celková bezpečnost nejenom přepravovaných psů, ale samozřejmě i vás samotných, v případě neočekávané události.

Jak na bezpečnost přepravy psů?

Pokud máte menší plemeno a rozhodnete se ho přepravovat v kabině vozu na zadních sedadlech, nikdy by zde váš pes neměl být volně. V nestřeženou chvíli může skočit dopředu a výrazně zasáhnout do vašeho řízení. Nezabezpečený pes je rizikem i v případě nehody. I v malých rychlostech se nedokáže udržet na místě a stejně jako běžný pasažér, i on může velkou rychlostí letět dopředu. Vhodné je použít takzvané psí pásy, tedy speciální postroj, který ho v případě brzdění nebo dokonce nehody udrží na správném místě a eliminuje rizika zranění.

Pokud je pes přepravován v zavazadlovém prostoru, je také zajistit určitou bezpečnost. Stejně jako v předchozím případě, i tady je třeba eliminovat to, aby se dostal do kabiny vozu. Jak sám od sebe, tak v případě nehody nebo brzdění. Vhodné je proto zabezpečit prostor mezi sedadly a střechou mřížkou, které vytvoří ochranný prostor a zároveň umožní, aby s vámi měl pes stále vizuální kontakt.

Klec nebo transportní box? Určitě ano

Mnoho lidí má obavy z toho, že pes vnímá pobyt v kleci nebo transportním boxu něco jako formu trestu. Pravdou ale je, že během jízdy je takové cestování pro domácí zvíře mnohem pohodlnější. Menší prostor může mít v zatáčkách, rozjezdech a při brzdění velkou výhodu, jelikož se zvíře snadno opře o stěny a lépe drží rovnováhu.

Klimatizace není problém

Jak je to s teplotou ve voze? Zde není třeba dělat žádná větší opatření. Klimatizaci můžete bez obav použít. Je to dokonce lepší volba, než aby na psa foukal vysokou rychlostí vzduch z otevřeného okénka. Při nastavování klimatizace však nastavte výdechy tak, aby proud studeného vzduchu nešel přímo na něho. Jde o stejný nastavení, jako je tomu i u lidí. Optimální teplotou může být rozmezí 20 – 24 stupňů. Vliv má samozřejmě to, na jakou teplotu je váš pes běžně zvyklí.

Myslete i na jeho potřeby

Každý pes potřebuje pohyb. Při delších cestách je třeba v intervalu 1 – 2 hodiny zastavit a nechat psa pořádně proběhnout. Díky tomu se náležitě protáhne. Zároveň mu nezapomeňte dát napít a najíst. Opět jde o pravidla podobná jako u lidí. I vy byste měli při dlouhých cestách zastavovat, protahovat se, stejně jako jíst a pít.

Tlumicí léky jsou na místě

Jsou psi, kteří jízdu v autě snáší bez potíží. Jsou ale i tací domácí mazlíčci, kteří propadají panice, stejně jako mohou trpět nevolností. U takových je na místě použít tlumicí léky. V takovém případě doporučujeme zamířit k veterináři, vyložit mu své plány a nechat ho, ať on rozhodne o tom, který lék bude pro vašeho mazlíčka ten nejlepší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety
Události247.cz
Události247.cz
Ruskové na frontě mění taktiku: Mají jen dvě možnosti, jak pokračovat, míní expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
adbz.cz
adbz.cz
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra