Chodce zasáhl nový termín Smartphone zombies a jde o velkou hrozbu pro řidiče!

                   

Smartphone zombies – nový termín pro krizovou situaci

Stále častěji bývá problém s neukázněnými chodci na veřejných komunikacích, kteří namísto sledování kolemjedoucích vozů, věnují veškerou pozornost svým chytrým telefonům. Střety s chodci, nesledující dění kolem sebe, jsou stále častější. Mnohdy jde o nehody s fatálními následky. Protože jde o celosvětový trend, specialisté pro tento druh nebezpečí používají již běžně používaný termín, Smartphone zombies.

Chodci způsobují svým bezohledným chováním ve všech vyspělých zemích na celém světě stále více dopravních nehod. Nejhorší dopravní nehody bývají u chodců, kteří mají na uších sluchátka a poslouchají nahlas hudbu nebo telefonují.

Podle Národní bezpečnostní rady USA jde o velmi vážný, celosvětový problém. Poukazuje na rozptýlenou pozornost při chůzi a ve spojených státech jde o nejčastější příčinu neúmyslné smrti v pozemní dopravě.

Tuto skutečnost zaznamenali i zaměstnanci z týmu dopravní bezpečnosti v České republice. I u nás začíná být situace dramatická, chodci jsou totiž druhými nejčastějšími oběťmi dopravních nehod.

Dopravní nehody vznikají i na chráněných místech, jako jsou přechody, kde opětovně stoupají počty střetů s chodci. Loni na přechodech zahynulo 18 lidí. Zde ale vidíme problém jednoznačně na straně řidičů, kteří mají být na místech s přechody pro chodce vždy obezřetní.

Většina dopravních nehod s následkem smrti bývá v obcích a městech, mimo obec je počet závažných nehod v průměru o polovinu nižší. Vážné dopravní nehody poslední roky narůstají i za denního světla. To všechno odpovídá teorii, že podíl nepozorných chodců s telefony v ruce narůstá.

Chodci postižení termínem Smartphone zombies jsou v některých státech pokutovány

V některých státech bylo zavedeno opatření v podobě pokut u nepozorných chodců, věnujících se svým telefonům na silnicích. Prvním městem je Honolulu. Zde se pokuta pohybuje v rozmezí od čtrnácti do sta dolarů. Výše pokuty je stanovena podle toho, zda je u chodce Smartphone zombies přistižen poprvé nebo se jednání dopouští opakovaně.

V Německu nebo Nizozemsku se na chodníky instalují nové prototypy světelné signalizace pro chodce, kdy kromě běžného semaforu pro chodce je na chodník před hranicí vozovky instalovaný zelený nebo červený pruh, kterého si chodec s hlavou skloněnou do mobilního telefonu všimne snáze.

Zdroj fotografií: Shutterstock.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články