Chyby, kterými v zimním období zaručeně odrovnáte své auto

                   

Jízda v zimním období je specifická nejenom tím, že musíme dávat pozor na povětrnostní podmínky a sjízdnost silnic. Je specifická také tím, že je třeba dbát i na to, že vzhledem k nízkým teplotám musíme upravit styl naší jízdy. Čím si v zimě auto zaručeně odrovnáme?

Nezahřívání motoru

Mnozí lidé sednou do auta, nastartují ho a hned vyrazí, naplno jak jsou zvyklí. Motor točí do vysokých otáček, což mu ve studeném stavu rozhodně neprospívá. Zkušení řidiči naopak vědí, že první kilometry je třeba jet v poklidu a s rozumem, dokud se motor nezahřeje.

Jízda stylem brzda – plyn

Styl jízdy, který je typický hlavně u mladých řidičů. Jsou to prudké rozjezdy na semaforech, a velmi intenzivní brzdění. A to stále dokola, při jakémkoliv zpomalení, nebo při jakémkoliv rozjezdu. Z dlouhodobého hlediska tím ničíte pneumatiky, brzdy, ale třeba i převodovku.

Jízda s ruční brzdou

Málokdo někdy odolá tomu, vyzkoušet si na kluzké silnici zatažení ruční brzdy. Jednou za čas to ničemu nevadí. Kdo jde do smyku a driftu neustále, ten by měl počítat s tím, že se to na životnosti jeho vozu podepíše. Problémy se objeví u ruční brzdy jako takové, ale i u třmenů brzd. A zapomínat nelze ani na problémy u automatických převodovek.

Neumývání vozu

V zimě se na auto dostanou nejenom nečistoty ze sněhové břečky, ale dostane se na něho i sůl. Spolu s velkou vlhkostí jde o skvělou cestu, jak započít korozi naší karoserie. Auto je proto třeba pravidelně mýt i v zimě. Kdo to nedělá, ten by měl počítat s tím, že mu auto začne brzy reznout.

Nepoužívání ostřikovačů

Mnoho řidičů buď směs do ostřikovačů nedoplňuje, nebo zde má letní, která jim zmrzla. Obojí je problém. To proto, že pokud je přední sklo špinavé a dojde k setření na sucho, tak je to nejlepší cesta, jak ho drobnými kamínky a nečistotami poškrábat.

Parkování u silnice

V čem je to problém? V první řadě proto, že při každém projetí sypače na vaše auto zamíří dávka solí. Tím ale problém nekončí. Při sněžení na něj také bude nahrnut sníh od pluhu. Ani jedno vašemu vozu rozhodně dlouhodobě neprospívá.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články