Chyby při alkoholové zkoušce, které mohou řidiče stát řidičský průkaz

                   

Smutná praxe naznačuje, že mnoho tuzemských motoristů občas dělá různé chyby při dechové zkoušce na alkohol. Výsledkem je, že určité množství nepříjemných situací dopadne že dokonce, že dokonce i naprostí abstinenti přicházejí o řidičské oprávnění.

Jak se takové nepříjemnosti vyhnout?

Jestliže je řidiči prokázán alkohol v krvi nad 0,3 promile, je potrestán udělením 7 bodů v rámci bodového hodnocení a pokutou od 2 500 do 20 000 Kč. Kromě toho může být řidiči zakázáno řízení motorového vozidla na 6 až 12 měsíců.

iZdroj fotografie: Hyundai PRESS KIT

Pokud má řidič v krvi nad 1 promile alkoholu, dopouští se trestného činu, který může být potrestán odnětím svobody až na 3 roky, zákazem až na 10 let a pokutou 25 000 až 50 000 Kč.

Nesdělujte zbytečné informace

Pamatujte: prořeknutí se je pro policistu nebes. Nikdo vás nenutí, abyste s dopravním policistou mluvili upřímně. Praxe ale ukazuje, že existuje poměrně velká kategorie řidičů, která na to z nějakého důvodu zapomíná. Policisté nemusejí vždy působit nejbystřeji, nicméně celou dobu sledují vaše chování, vystupování, i to, co říkáte.

iZdroj obrázku: Flickr

Na to si tedy dávejte pozor. I zmínka o oslavě, která se odehrála předevčírem, může být důvodem k provedení orientační dechové zkoušky. Pokud jste nepili, nic vám samozřejmě nehrozí, ale nikdy nevíte.

Špatný náustek

Mezi řidiči koluje historka o vychytralých policistech, kteří mohou řidiči podstrčit dechový analyzátor s „nabitým“ náustkem. Mějte na paměti, že policista vždy musí opatřit zařízení za přítomnosti motoristy náustkem, který vyjmul ze zapečetěného obalu před vašima očima. Doporučuje se také pořídit videozáznam ze všeho, co se děje, není to zákonem zakázáno.

Odmítnutí dechové zkoušky

Největší chyba, kterou může motorista udělat při testování na alkohol. Nikdy byste neměli odmítnout být vyšetřeni, protože podle § 125 odst. 1 písm. d) silničního zákona jde o přestupek, který má za následek pokutu 25 000 až 50.000,- Kč, zákaz řízení na 1 až 2 roky 7 bodů v rámci bodového systému.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články