Chystáte se do Polska? Pozor na nové dopravní značky. Informují o úsekovém měření rychlosti

                   

Čas od času vás může nějaká nová dopravní značka překvapit i u nás. Jednoduše proto, že na ni nejste zvyklí a že jste ji dlouho neviděli. To stejné se může stát i v zahraničí. Zde se navíc přidává i fakt, že ostatní státy mohou využívat i značek, které zde v ČR neznáme. Příkladem je Polsko, kde se aktuálně instalace jedné takové nové chystá.

Informace o měření rychlosti již v Polsku najdete

Pokud do Polska cestujete pravidelně, nebo jste zemí již projížděli, jistě jste na několik značek upozorňující na měření rychlosti narazili. I když je na nich nápis v polštině, piktogram celkem jasně vysvětluje, o co se jedná. Nutno říci, že u těchto značek však nebylo jasné, zda se jedná o měření na konkrétním místě, nebo se jedná o úsekové měření. A právě s rozlišením má pomoci nová značka.

Umístění tam, kde se měří úsekově

Standardní, aktuálně používané značky u silnic i nadále zůstanou. Ale jenom tam, kde vás radar změří v konkrétním místě. Před ním i za ním můžete jet bez obav rychleji. V místech, kde je prováděno takzvané úsekové měření však bude standardní značka nahrazena touto novou. Máme-li být konkrétní, jedná se o značku s označením D-51. To pokud byste ji snad chtěli dohledávat v polských zákonech, nebo se na ni informovat jinde.

Lepší, než u nás

I v České republice se setkáte se značkami, které vás upozorňují na úsekové měření rychlosti. I u nás najdete značku, která značí začátek měřeného úseku a následně i jeho konec. Stejné to bude i v sousedním Polsku, které je však opět o kousek dál. Značka, která upozorňuje na začátek měřeného úseku je doplněna také informací o maximální povolené rychlosti. To přijde vhod hlavně řidičům, kteří nedávali pozor, řidičům kteří si nejsou jisti, nebo těm, kteří jedou daným místem poprvé.

Může tak dojít k eliminaci dvou situací. Řidič nepojede zbytečně pomaleji než má, a to jenom proto, že si myslí že povolená rychlost je nižší. Nenastane ani opačný případ, kdy by jel rychleji z důvodu, že je přesvědčen o vyšší povolené rychlosti, než je realita.

Měření bývá benevolentní

Úsekové měření se stává stále populárnější, jelikož ho lze uplatnit na delším úseku silnice, kde donutí jet auto po celou dobu optimální rychlostí. Vůz je zaznamenán při vjezdu do úseku a následně při jeho výjezdu. Automaticky je spočítána jeho průměrná rychlost a podle toho je vyhodnoceno, zda ji porušil, nebo nikoliv. Co motoristy určitě potěší, to je fakt, že překročení průměrné rychlosti do 10 km/h není sankcionováno. Laicky řečeno – když rušičku tachometru neudržíte přesně na povolené rychlosti a chvíli jedete rychleji, nic se neděje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články