Čištění interiéru má svá pravidla. Vyvarujte se nejčastějším chybám

                   

Auto je vlastně obytným prostorem, přestože v něm obvykle jezdíme ve venkovním oblečení a obuvi. Pokud se chceme ve voze cítit příjemně, je třeba se o něj náležitě starat. Tentokrát nemáme na mysli ani tak pravidelný servis, jako úklid a očistu interiéru. Proto jsme pro vás připravili několik rad a triků, které zajistí, že vaše auto bude jako ze škatulky.

Obyčejná mýdlová voda

Na trhu najdete přehršel různých speciálních čisticích přípravků, ne vždy je však třeba za ně utrácet, zejména za ty nejdražší. Při základní očistě interiéru vám skvěle poslouží obyčejná mýdlová voda. Použité mýdlo by však mělo být z kvalitních tuhých tuků, náhražky jsou obvykle chemicky upravované a mohly by na interiéru auta způsobit víc škody než užitku.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Speciální čisticí prostředky

Mýdlová voda je skvělá na čerstvé nečistoty, kterým zabrání, aby se usadily nebo zažraly hlouběji do textilií v interiéru. Budete-li auto omývat častěji, vystačíte si s ní. Ale pokud máte vůz z druhé ruky, o který se delší čas nikdo nestaral, nebo pokud se vám podařilo nechat auto delší dobu znečištěné, budete pravděpodobně muset sáhnout po silnějším kalibru. Ať už používáte mýdlovou vodu či speciální čističe, vždy je dobré aplikovat je syntetickým hadříkem, který nepouští vlákna.

Péče o palubní desku

Panely přístrojové desky jsou obvykle vyrobené z lehce omyvatelného plastu, na který můžete také použít mýdlovou vodu. Poněkud komplikovanější je údržba kožených prvků, které se objevují například na řadící páce, případně i jinde na palubní desce. Je třeba rozlišovat mezi pravou kůží a její imitací a zvolit správný prostředek. Ten vám obvykle doporučí přímo výrobce vozu v uživatelském manuálu ke konkrétnímu automobilu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pěnový čistič pro autosedačky

Koberce, sedadla a stropy a boky potažené látkou často představují větší problémy než tvrdé povrchy. Skvrny od kávy, džusu, zmrzliny a další typická znečištění se odstraňují obtížně. V boji proti nim je třeba zvolit kvalitní pěnový čistič na syntetické látky, některé jsou určené přímo na čištění autopotahů. Pěnu pořádně rozetřete houbou a její silnou vrstvu nechte několik minut působit. Pak sedačky otřete do sucha a všechny zbytky pěny i nečistot vysajte. Někdy je třeba celý proces opakovat dvakrát.

Aby vám auto šlo pod nos

Čistota ale sama o sobě nestačí k tomu, abyste se v autě cítili opravdu dobře. Důležitý smyslový orgán je v tomto ohledu zejména čich. Aby vaše auto také hezky vonělo, můžete kromě obvyklých osvěžovačů vzduchu do auta využít například:

  • Sušené byliny, jako jsou levandule či máta, umístěné v prodyšném pytlíku na palubní desce
  • V podobném pytlíku můžete mít také nastrouhanou vonnou svíčku, některé z nich navíc odpuzují komáry
  • Využít můžete také nadrcené mýdlo, které vyvolá dojem, že jste auto právě vyčistili
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články