Co je dekodér VIN a jak může pomoci při nákupu ojetého vozidla

                   

Jedním ze základních problémů lidí, kteří se rozhodnou koupit ojetý vůz, je strach z jeho nejisté nebo zcela neznámé minulosti. Data, ke kterým jsme jako spotřebitel měli přístup, byla uložena na různých místech, často bez možnosti jejich ověření, což zvýšilo nejistotu ohledně minulosti automobilu. Naštěstí existují dekodéry VIN, které vám pomohou odhalit veškeré informace o kupovaném voze.

Co je VIN

Výrobce automobilů přidělí každému nově vytvořenému vozidlu své individuální číslo VIN (identifikační číslo vozidla). Slouží k identifikaci výrobce, typu karoserie, motoru, modelu, převodovky a výrobního čísla. Skládá se ze 17 písmen a čísel, která jsou rozdělena do tří segmentů:

VMI- umožňuje rozpoznat region původu automobilu a jeho výrobce, má tři znaky; Toto číslo přidělí každému výrobci příslušný orgán v dané zemi (od písmen A po H to znamená, že bylo vytvořeno v Africe, písmena od JR jsou vyhrazena pro asijské výrobce, evropská čísla VIN začínají písmenem S a končí písmenem Z. Severní Amerika má čísla 1 až 5, Oceánie – 6 a 7 a Jižní Amerika – 8, 9 a 0)
VDS- se skládá ze šesti po sobě jdoucích znaků, které jsou zahrnuty v tomto segmentu. Slouží k identifikaci struktury vozu (např. Typ karoserie nebo varianta motoru);
VIS – Posledních sedm znaků, které vypovídají o zvláštních vlastnostech vozu, včetně data jeho výroby.

Dekodér VIN dekóduje výše uvedená data poskytující podrobné informace o vozidle. Chcete-li však použít dekodér VIN, musíte nejprve získat VIN – buď u prodejce, nebo jeho vyhledáním přímo v autě. Dekódovat jej pak můžete na carvertical.com/cz.

Kde číslo VIN najdete v autě?

Číslo VIN najdete například:

  • Pod čelním sklem na pravé straně řidiče
  • Na sloupku na straně řidiče
  • V osvědčení o registraci

Při nákupu ojetého vozu vždy zkontrolujte, zda jsou čísla VIN všude stejná. Podle značky vozu může být umístěn také na několika místech na karoserii, v motorovém prostoru, v kabině na podlaze u pravého předního sedadla a v zavazadlovém prostoru na pravé straně.

Než se rozhodneme shromáždit příslušné informace, musíme získat samotný VIN. Při nákupu ojetého vozu byste měli kontaktovat majitele takového vozidla, abyste měli číslo jednoduše k dispozici. Zároveň byste si měli pamatovat, že jeho převod čísla VIN by měl být samozřejmým a pokud vám vlastník nechce takový VIN poskytnout, mělo by to být pro nás podezřelé chování.

K čemu slouží dekodér VIN?

Pomocí VIN můžete zobrazit celou historii daného automobilu, včetně nehod, počtu najetých kilometrů, kolikrát bylo opraveno a zda není uveden v databázi, která platí pro automobily odcizené v Česku, Severní Americe a evropských zemích. Můžete také zkontrolovat fotografie, jak vypadal vůz dříve a zda nebyl dříve uveden do prodeje v aukci poškozených vozidel. Tyto podrobné údaje však obvykle získáte po zakoupení placeného přehledu. Dekodér VIN pro vás dekóduje základní informace o vozidle a výrobci.

Dekodér VIN je algoritmus, který umožňuje dekódovat všechny informace o daném vozidle. Množství dekódovaných dat závisí na dekódovací aplikaci, dostupných a kódovaných zdrojích dat, takže každý dekodér dává jiné číslo. Informace jsou dostupné přes internet, například na bestvin.cz najdete hned několik dekodérů. Vy si tak můžete prověřit vybraný ojetý vůz, který máte v úmyslu zakoupit a ušetřit si mnoho starostí. Snadno zjistíte, zda se nejedná o kradený či bouraný vůz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění