Co je VIN kód a kde ho najdete v autě?

Kód VIN je jednoduše identifikační číslo vozidla, které dostane každý kus při opuštění výroby.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Jedná se prakticky o takové rodné číslo auta, které se během jeho života nemění a kupující, prodávající i policie podle toho může zjistit, jestli je s vozem všechno v pořádku. Díky tomuto kódu si totiž můžete prověřit historii vozidla.

Jak VIN kód vypadá?

Kód je označení o délce 17 znaků. První tři znaky jsou věnované výrobci vozidla. Říká se jim WMI (World Manufacturer Identifier). Označení na pozicích čtyři až devět se označují jako VDS (Vehicle Descriotor Section). Jedná se o popis samotného vozidla a konkrétního modelu. Následují znaky na pozicích deset až sedmnáct, kterým se říká VIS (Vehicle Identifier Seciton). Ty označují pořadové výrobní číslo, které je u každého kusu jiné a dává mu jeho jedinečnost. Pro shrnutí:

  • znaky 1-3: WMI (označení výrobce),
  • znaky 4-9: VDS (model vozidla),
  • znaky 10-17: VIS (jedinečné výrobní číslo).

Můžete se ptát, proč je toto 17místné označení tak důležité. Potřebovat ho budete nejen pro ověření historie vozu při jeho koupi z druhé ruky, ale také pro mechanika. V případě poruchy ho bude mechanik jistě hledat, protože autodíly podle VIN kódu jsou nejlepší, které vám může poskytnout. Zjistí totiž v jednom čísle vše, co potřebujete vědět pro objednání správných dílů.

Kde VIN kód najdete?

Z bezpečnostních důvodů dávají výrobci toto označení hned na několik míst ve voze. Najdete ho například pod čelním sklem, na dělící příčce motorového prostoru nebo na horním podběhu. Kromě toho je obvykle také na držáku pravé přední pružící a tlumící jednotky pod kapotou. Zkuste se podívat také pod podlahu spolujezdce, protože tam bývá štítek s VIN označením.

Mezi další místa patří také prostor nad pravým kolem na kabině, kde je také typový štítek. Mechanik ho může najít i na horní ploše pravého podélníku. A samozřejmě ho budete mít vždy uvedený v dokumentech k vozu, tedy v malém i velkém technickém průkazu vašeho vozidla. Tam je to nejjednodušší, ale měli byste si ověřit, jestli označení souhlasí s tím, co je přímo ve voze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové