Co může způsobit díra v tlumiči výfuku? V ohrožení jsou i samotní řidiči a spolujezdci

Díra v tlumiči, který patří mezi nejdůležitější části výfukového ústrojí, může mít negativní vliv jak na motor, tak na lidi uvnitř vozu. Způsobuje řadu problémů, a je tedy nutné tento problém řešit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tlumič výfuku je jednou z nejdůležitějších částí celého systému odvodu spalin z automobilu. Jeho hlavní úlohou je zvýšit výkon a snížit hluk motoru. Navíc také zvyšuje účinnost celého spalovacího motoru, proto i jeho malé poškození nebo problém může mít negativní vliv na provoz celého vozidla. Nejčastějším problémem u tlumiče výfuku je jeho mechanické poškození.

Jaké následky má díra v tlumiči výfuku?

Díra v tlumiči výfuku může mít negativní vliv na funkčnost celého výfukového systému. Hlavním problémem je, že spaliny unikají jinak, než mají a to má za následek zvýšení hlučnosti a snížení výkonu motoru. Může také zvýšit spotřebu automobilu a způsobit, že spaliny nejsou správně odvedeny z výfuku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nesnesitelný hluk z výfukového systému

Pokud váš automobil vydává z výfuku příšerný hluk, s největší pravděpodobností máte poškozený tlumič výfuku. V něm se nachází řada komor, přes které prochází spaliny ven z motoru. Tyto komory mají za úkol tlumit vibrace plynů a snižovat tak způsobené zvuky. Mnoho řidičů tento problém ignoruje, ale časem je samotný neúnosný hluk donutí k řešení tohoto problému. Výměna tlumiče výfuku zabere mechanikovi v servisu pár minut a vaše auto bude zase vydávat klasický zvuk.

Vznik kondenzátu v tlumiči

Otvor v tlumiči výfuku může způsobit, že se začne usazovat vlhkost v komorách tlumiče a způsobí kondenzaci. Příliš velké množství vlhkosti v komoře dokonce může způsobit okamžité selhání tlumiče. Celé je to způsobeno tím, že když je uvnitř vzniklá díra, vlhkost se nedostane ven z výfuku a zůstává uvnitř. Zahřívání a kondenzace v tlumiči způsobuje navíc poškození jeho povrchu. Pokud v letních dnech uvidíte problém s kondenzací, je to jasná známka poškozeného tlumiče výfuku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Škodlivé výpary vycházející z výfuku

Díra v tlumiči výfuku může způsobovat, že se škodlivé výpary v omezeném množství dostanou až do kabiny vozu, což je velmi nebezpečné. Jedovaté plyny jako oxid dusnatý a oxid uhelnatý mohou být extrémně nebezpečné pro lidi uvnitř automobilu. Mají negativní vliv na zdraví člověka a způsobují vážná onemocnění. Dalším problémem je větší znečištění životního prostředí vlivem vyšších emisí toxických a škodlivých výparů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články