Co může způsobit díra v tlumiči výfuku? V ohrožení jsou i samotní řidiči a spolujezdci

Díra v tlumiči, který patří mezi nejdůležitější části výfukového ústrojí, může mít negativní vliv jak na motor, tak na lidi uvnitř vozu. Způsobuje řadu problémů, a je tedy nutné tento problém řešit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tlumič výfuku je jednou z nejdůležitějších částí celého systému odvodu spalin z automobilu. Jeho hlavní úlohou je zvýšit výkon a snížit hluk motoru. Navíc také zvyšuje účinnost celého spalovacího motoru, proto i jeho malé poškození nebo problém může mít negativní vliv na provoz celého vozidla. Nejčastějším problémem u tlumiče výfuku je jeho mechanické poškození.

Jaké následky má díra v tlumiči výfuku?

Díra v tlumiči výfuku může mít negativní vliv na funkčnost celého výfukového systému. Hlavním problémem je, že spaliny unikají jinak, než mají a to má za následek zvýšení hlučnosti a snížení výkonu motoru. Může také zvýšit spotřebu automobilu a způsobit, že spaliny nejsou správně odvedeny z výfuku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nesnesitelný hluk z výfukového systému

Pokud váš automobil vydává z výfuku příšerný hluk, s největší pravděpodobností máte poškozený tlumič výfuku. V něm se nachází řada komor, přes které prochází spaliny ven z motoru. Tyto komory mají za úkol tlumit vibrace plynů a snižovat tak způsobené zvuky. Mnoho řidičů tento problém ignoruje, ale časem je samotný neúnosný hluk donutí k řešení tohoto problému. Výměna tlumiče výfuku zabere mechanikovi v servisu pár minut a vaše auto bude zase vydávat klasický zvuk.

Vznik kondenzátu v tlumiči

Otvor v tlumiči výfuku může způsobit, že se začne usazovat vlhkost v komorách tlumiče a způsobí kondenzaci. Příliš velké množství vlhkosti v komoře dokonce může způsobit okamžité selhání tlumiče. Celé je to způsobeno tím, že když je uvnitř vzniklá díra, vlhkost se nedostane ven z výfuku a zůstává uvnitř. Zahřívání a kondenzace v tlumiči způsobuje navíc poškození jeho povrchu. Pokud v letních dnech uvidíte problém s kondenzací, je to jasná známka poškozeného tlumiče výfuku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Škodlivé výpary vycházející z výfuku

Díra v tlumiči výfuku může způsobovat, že se škodlivé výpary v omezeném množství dostanou až do kabiny vozu, což je velmi nebezpečné. Jedovaté plyny jako oxid dusnatý a oxid uhelnatý mohou být extrémně nebezpečné pro lidi uvnitř automobilu. Mají negativní vliv na zdraví člověka a způsobují vážná onemocnění. Dalším problémem je větší znečištění životního prostředí vlivem vyšších emisí toxických a škodlivých výparů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nová turecká naváděná raketa pro dron zasáhne cíl nadzvukovou rychlostí do vzdálenosti až 150 km, zdolat může leckterou obranu
Události247.cz
Události247.cz
Lidé o víkendu vítali jaro, zima ale ještě neřekla poslední slovo
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Chytré hodinky a další zařízení mohou člověka zabít. Nový výzkum odhalil rizikovou skupinu těchto přístrojů
adbz.cz
adbz.cz
Kontejnerové domy: 10 výhod