Co dělat, když autu selžou brzdy. Jak bezpečně zastavit bez zranění a nehody?

Když selžou brzdy, je to opravdu špatné. Nebo ne? Naše rady jak se chovat, když už se to stane vás přesvědčí, že i z takové šlamastyky se dá vyjít bez ztráty květinky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Úplné selhání brzd nebývá tak častou závadou, s ohledem na jejich dvoukruhové provedení a celkové technické řešení, u kterého je z pochopitelných důvodů kladen extrémní nárok na spolehlivost. Přesto se to stát může, a také stává. Ať již únavou brzd při sjíždění dlouhého klesání, únikem kapaliny nebo mechanickou závadou. Někdy se zkrátka stane, že jediná funkční brzda v autě je ta ruční, a to ještě pokud je mechanická. Co v takovém případě dělat?

Zachovat chladnou hlavu je nejdůležitější

To úplně nejdůležitější pravidlo, opakované ve všech kursech zvládání krizových situací je pravidlo chladné hlavy. Berte to tak, že už se to zkrátka stalo a ničemu a nikomu teď nepomůžete, když začnete panikařit a způsobíte nehodu, která by se třeba jinak ani stát nemusela. Zachovejte klid, rozhlédněte se kolem sebe a zvolte některé z popsaných řešení, případně jejich kombinace. V drtivě většině vše dopadne dobře, zastavíte, a zavoláte servis.

i
  1. Rozhlédněte se rychle, ale pozorně kolem sebe, do všech zrcátek, zanalyzujte situaci. Co je před vámi, jak daleko to je, hrozí vám akutní nebezpečí? Co se děje vlevo a vpravo od vás, co za vámi? Pokud jste na dálnici / víceproudé silnici a jen trochu to jde, přejeďte úplně vpravo, i za cenu mírného zrychlení.
  2. Zapněte výstražné blinkry, zablikejte dálkovými světly – dejte ostatním řidičům vědět, že s vámi není všechno v pořádku.
  3. Pokud jste vpravo a máte manuální nebo automatickou převodovku vybavenou manuálním režimem, tak podřaďte, nejprve o stupeň, vzápětí o další, až se dostanete k prvnímu rychlostnímu stupni. V tom okamžiku již pojedete výrazně pomaleji.
  4. Zkuste zpomalovat ruční brzdou, nejprve pomalu, poté na maximum. Opatrně v zimě a na kluzké vozovce, ruční brzda zablokuje kola.
  5. Pokud je šance opustit silnici ještě před úplným zabrzděním, udělejte to. Boční ulice, široká krajnice, volná plocha ve městě – hodí se cokoli.
  6. Po zastavení zkontrolujte provoz vedle sebe a pokud můžete, tak vystupte. Jestli jste zastavili někde u silnice s provozem, nezapomeňte na výstražnou vestu a dostaňte se do bezpečí. Držíme palce a přejeme hodně štěstí!

Selhaly vám někdy brzdy na autě? A pokud ano, jak jste to vyřešili?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Zelenského mírový plán je jedinou cestou vpřed,“ tvrdí zarputile ukrajinský diplomat Ihor Žovkva
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Průmyslová automatizace se rychle rozvíjí: tyto trendy bychom neměli ignorovat
adbz.cz
adbz.cz
Ze 2 bytů udělali 1: „Intimní“ a „denní“ zónu v pastelových barvách oddělují posuvné dveře přes celou stěnu