Co dělat, když autu selžou brzdy. Jak bezpečně zastavit bez zranění a nehody?

Když selžou brzdy, je to opravdu špatné. Nebo ne? Naše rady jak se chovat, když už se to stane vás přesvědčí, že i z takové šlamastyky se dá vyjít bez ztráty květinky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Úplné selhání brzd nebývá tak častou závadou, s ohledem na jejich dvoukruhové provedení a celkové technické řešení, u kterého je z pochopitelných důvodů kladen extrémní nárok na spolehlivost. Přesto se to stát může, a také stává. Ať již únavou brzd při sjíždění dlouhého klesání, únikem kapaliny nebo mechanickou závadou. Někdy se zkrátka stane, že jediná funkční brzda v autě je ta ruční, a to ještě pokud je mechanická. Co v takovém případě dělat?

Zachovat chladnou hlavu je nejdůležitější

To úplně nejdůležitější pravidlo, opakované ve všech kursech zvládání krizových situací je pravidlo chladné hlavy. Berte to tak, že už se to zkrátka stalo a ničemu a nikomu teď nepomůžete, když začnete panikařit a způsobíte nehodu, která by se třeba jinak ani stát nemusela. Zachovejte klid, rozhlédněte se kolem sebe a zvolte některé z popsaných řešení, případně jejich kombinace. V drtivě většině vše dopadne dobře, zastavíte, a zavoláte servis.

i
  1. Rozhlédněte se rychle, ale pozorně kolem sebe, do všech zrcátek, zanalyzujte situaci. Co je před vámi, jak daleko to je, hrozí vám akutní nebezpečí? Co se děje vlevo a vpravo od vás, co za vámi? Pokud jste na dálnici / víceproudé silnici a jen trochu to jde, přejeďte úplně vpravo, i za cenu mírného zrychlení.
  2. Zapněte výstražné blinkry, zablikejte dálkovými světly – dejte ostatním řidičům vědět, že s vámi není všechno v pořádku.
  3. Pokud jste vpravo a máte manuální nebo automatickou převodovku vybavenou manuálním režimem, tak podřaďte, nejprve o stupeň, vzápětí o další, až se dostanete k prvnímu rychlostnímu stupni. V tom okamžiku již pojedete výrazně pomaleji.
  4. Zkuste zpomalovat ruční brzdou, nejprve pomalu, poté na maximum. Opatrně v zimě a na kluzké vozovce, ruční brzda zablokuje kola.
  5. Pokud je šance opustit silnici ještě před úplným zabrzděním, udělejte to. Boční ulice, široká krajnice, volná plocha ve městě – hodí se cokoli.
  6. Po zastavení zkontrolujte provoz vedle sebe a pokud můžete, tak vystupte. Jestli jste zastavili někde u silnice s provozem, nezapomeňte na výstražnou vestu a dostaňte se do bezpečí. Držíme palce a přejeme hodně štěstí!

Selhaly vám někdy brzdy na autě? A pokud ano, jak jste to vyřešili?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Bez Západu by Rusko bylo bez moderních zbraní, samo je totiž vyrobit neumí. Užívá techniku Francie, Německa i dalších zemí
Události247.cz
Události247.cz
Taxík levnější než jízda autobusem: Důchodci nemají ani ponětí, že jim stát poskytne dopravu kamkoliv za pár korun
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejděsivější místo na planetě: Přístup sem má jen pár lidí, běžný člověk by téměř s jistotou zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Psi, které je téměř nemožné vychovat: Některá plemena pro poslušnost nemají předpoklady, mnoho lidí to před koupí neví