Rychlá jízda za volantem má svá nepsaná pravidla, která je nutno dodržovat

Rychlost je něco, co fascinuje snad každého. Je to jedna z věcí, kterou si možná neuvědomujete, ale může vás vystavit riziku. Řidiči rádi testují své možnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Patří mezi ně hlavně mladí lidé, kteří chtějí vědět, jakou rychlostí může jet jejich vůz. Když jezdíte rychle, jsou tu faktory, které přispívají k tomu, že bude rychlá jízda nebezpečnější. Pokud se na tyto faktory zaměříte, můžete jezdit vyšší rychlostí, ale zároveň si jízdu užijete, protože bude bezpečná. Jedním z faktorů jsou vaše ruce, které by měly zaujímat jednu polohu. Nesprávným umístěním rukou na volantu nemůžete vozidlo na vozovce mít pod kontrolou.

Hlasitá hudba v autě může vést k nehodě. Mozek řidiče je při ní mnohem pomalejší

Studie dokázaly, že čím hlasitější hudbu si v autě pustíte, tím máte delší reakční dobu. Je to špatná věc, obzvláště pokud se jedná o rychlou jízdu nebo se dostanete na silnici do situace, která si žádá rychlé řešení. Hlasitá hudba může zapříčinit nesoustředění se na dění před vámi, neslyšíte motor auta a můžete mít klamný úsudek o rychlosti i bodech řazení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při rychlé jízdě je důležité dívat se přímo před sebe. Rychlost je sice zábava, ale o to větší pozor si za volantem musíte dát. Vinou vysoké rychlosti se můžete dostat do smyku a způsobit dopravní nehodu. Dívejte se dopředu co nejvíce, soustřeďte se na vozovku a mějte nad svým vozem kontrolu. Do zatáček vždy zpomalte. Důvodem, proč se vám dobře neřídí a můžete to ovlivnit jízdu, je nesprávná poloha sezení. Měli byste najít ideální polohu, ve které se vám bude dobře řídit a zároveň budete mít možnost sledovat situaci na silnici ze všech stran.

K rychlé jízdě si najděte správné místo

Své řidičské dovednosti si vyzkoušejte na místech, kam nejezdí jiný vozidla nebo je zde minimální provoz. Své myšlenky pak věnujte pouze řízení automobilu a také rychlosti. Jízdu si můžete užít bez ohledu na ostatní řidiče. Důležité je také vybrat si správný čas, rozhodně se do rychlé jízdy nepouštějte v ranních nebo odpoledních špičkách. Riskujete také pokutu, pokud vás chytí policie, a za rychlou jízdu to není jen několik stovek korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rychlá jízda vám může ušetřit několik minut na silnici, ale rozhodně se nevyplatí riskovat, pokud víte, že jste na dálnici a kolem sebe máte další řidiče. Při rychlé jízdě dejte hudbu na minimum a sledujte provoz nejen před sebou, ale také za sebou. Rychlá reakce je v tomto ohledu velmi důležitá. Pokud máte možnost, otestujte si své dovednost na uzavřené dráze nebo okruhu, kde jsou na rychlé jízdy specializování a mohou poradit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články