Co se stane, když se porouchá palivové čerpadlo a jaké jsou příznaky této poruchy?

Porucha palivového čerpadla může mít daleko horší následky, než jste si mohli myslet. Na této důležité součásti závisí chod celého automobilu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Palivové čerpadlo je poměrně nenápadný, ale zároveň tak důležitý prvek, že jeho porucha může vozidlo zcela znehybnit. Jeho funkcí je dopravit palivo z nádrže do dalších částí, jimiž jsou vstřikovače (dříve karburátor). Bez něj nebude žádný motor schopen správné funkce. Můžete tak zůstat stát někde na kraji cesty, což není zrovna příjemné.

Tato malá součástka vás může přivést k velkému problému

Palivové čerpadlo selhává jen v ojedinělých případech, dojít k tomu však může. Pokud nastane tato situace, s automobilem nemůžete nikam odjet, protože jej ani nenastartujete. Přestože jeho výměna nebo oprava nepatří mezi ty nejsložitější, většina řidičů ji svěří do rukou zkušeného autoservisu. Často totiž ani neví, že se porouchala právě tato součástka. Že se něco děje právě s palivovým čerpadlem lze v některých případech poznat i během jízdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se může projevit jeho vada?

Vadu palivového čerpadla, která předchází jeho poruše, můžete někdy poznat i v jistém časovém předstihu. Pokud automobil začne vynechávat nebo ztrácí výkon, může být na vině právě tato malá nenápadná součástka. V některých případech však může dojít k jeho poškození bez jakéhokoliv varování. V tu chvíli je vozidlo zcela mimo provoz.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dá se tomu nějak předejít?

Palivové čerpadlo se nejčastěji pokazí ve chvíli, kdy se do něj dostane znečištěné palivo, nějaké nečistoty, nebo když se v nádrži objeví větší množství vody. Odborníci proto doporučují tankovat kvalitní palivo a dávat si pozor, aby se do nádrže nedostaly žádné nečistoty. V poslední řadě také nejezděte s téměř prázdnou nádrží. Poslední rady se týká ten fakt, že na dně palivové nádrže se usazují právě zmiňované nečistoty, které by mohly palivové čerpadlo pokazit.

Zdroj: CarMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná