Co Vám hrozí za řízení bez řidičského průkazu?

                   

Do situace, kdy nemáte řidičský průkaz, se můžete dostat celkem snadno. Vypadne vám z kapsy peněženka, zapomenete ho doma nebo jej zkrátka ještě ani fyzicky nemáte. Třetí varianta nás v tomto článku bude zajímat, protože se jedná o nejzávažnější situaci.

Často se policisté setkávají s mladými muži, kteří „zkoušejí“ řídit anebo s vybodovanými řidiči, kteří nedbají zákazu řízení. V případech, že řidičské oprávnění nemáte vůbec, policisté nemohou udělit blokové pokuty na místě, ale musí být s řidičem zahájeno správní řízení. V něm pak hrozí postih ve formě pokuty od pětadvaceti do padesáti tisíc korun a dále přidělení zákazu řízení motorových vozidel na dobu jednoho až dvou let.

Tento postih se týká také řidičů, kteří si po úspěšném dokončení autoškoly jedou pro řidičák na magistrát, a cestou je zastaví policejní hlídka. Osoba, která ještě nevlastní řidičský průkaz, není oficiálním řidičem, protože řidičák nabývá právní moci až po jeho převzetí.

Dvě kategorie pro řízení bez řidičského oprávnění

Při řízení motorových vozidel bez řidičského oprávnění jsou sankciováni všichni. A bohužel v dané situaci nezáleží, do jaké kategorie spadáte, tedy pokud řídíte motorové vozidlo bez řidičského oprávnění nebo jste řidičem bez platného řidičského oprávnění. Zákon neumožňuje udělit nižší sankci tomu, jestli si osoba, řídící motorové vozidlo, řidičák pouze zapomněla, nebo o něj přišla například z důvodu zákazu řízení. A přitom je mezi těmito dvěma případy velký rozdíl.

Osoba, která v minulosti již úspěšně prošla testy autoškoly, zřejmě nezapomene řídit v časovém úseku, kdy není držitelem řidičského oprávnění. Naopak osoba, která nikdy nenavštívila autoškolu a pravděpodobně nezná všechny situace, jak se správně chovat za volantem, je mnohem větším nebezpečím pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Možná by se pro tyto recidivisty hodily daleko přísnější postihy, co myslíte?

Zdroj fotografií: YouTube.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články