Co znamená regenerativní brzdění aneb Síla rekuperace? Většina řidičů nezná správnou odpověď

Klasické brzdění je ve zkratce snížení pohybové energie vozidla a její přeměna na energii tepelnou, což je zapříčiněno třením brzdových kotoučů a destiček.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní době je ale takovéto plýtvání energií neekonomické, a tak se automobilky snaží o její uchování a následné další použití pro provoz vozidla. Mezi základní formy rekuperace pohybové energie patří její uchování ve formě elektřiny v kondenzátorech a bateriích, nebo ve formě kinetické energie za použití setrvačníků. Jde například o systémy KERS používané ve Formulích 1 nebo ve Ferrari LaFerrari. Nejčastěji se ale systém rekuperace za pomocí brzdného systému využívá v hybridních a elektrických vozech.

Zpočátku je rekuperace trochu nezvyk

Rekuperace je tedy přeměna kinetické neboli pohybové energie na opět využitelnou elektrickou energii. Ta je pak ukládána do akumulátoru a později opět využívána v elektrické soustavě vozidla.

iZdroj fotografie: Toyota

U hybridních a elektrických vozů se při lehkém zmáčknutí brzdového pedálu nezačne hned klasicky brzdit. Místo toho se elektrický motor, který sloužil k pohonu auta, změní na generátor elektřiny, jenž svou rekuperací zpomaluje vozidlo. Tato elektřina je posílána do baterie, z níž může být poté znovu použita k provozu.

Dnešní moderní vozidla již zvládají rekuperaci energie i bez nutnosti zmáčknout brzdový pedál. Stačí jen jednoduše sundat nohu z plynu. U těchto vozidel je při troše cviku možné jezdit pouze za pomoci plynového pedálu, protože při běžném provozu brzdí automobil zcela sám. Na tento styl jízdy je potřeba si trochu zvyknout, ale při troše štěstí vám pak „jedny brzdy“ vydrží celou věčnost.

iZdroj fotografie: Ian Furst / Creative Commons / CC BY-SA

Závěrem je nutno dodat, že ačkoliv je pocit při řízení takovýchto aut za začátku trochu zvláštní, je potřeba se s ním ztotožnit a vlastně i smířit. Systém rekuperace se totiž nepoužívá jen u hybridů a elektroaut. Vyskytuje se už i u MILD-hybridních automobilů, které se ve společnosti začínají objevovat stále více.

Zdroj: CarMagazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Jindřich Honzel

Zobrazit další články