Coca-Cola jako levná náhrada za benzín. Může jezdit auto s oblíbenou limonádou v nádrži? Zjistili jsme to

Co se stane, když řidič nalije do nádrže benzínového auta Coca-Colu? Pojede, ale ne tak, jak by si majitel vozu představoval.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Nápad, který není nijak novátorský, o Coca-Cole se obecně ví, že ji lze použít v řadě různých situacích a že díky svému složení funguje například jako velmi silné rozpouštědlo. V době, kdy benzín stojí kolem padesáti korun za litr se pak dvoulitrovka tmavé limonády může stát jako vysloveně levná alternativa pro fosilní paliva. Dá se na Colu jezdit a pokud ano, tak s jakou spotřebou? Receptura originální Coca-Coly je tajná, je to tajemství za miliardy dolarů.

Z lékárny do každé ledničky. A do nádrže auta?

Původní receptura podle některých zdrojů obsahovala jak výtažky z koky, tak také víno. Pokud by snad někdo měl pocit, že právě díky alkoholu může být Cola vhodným motorovým palivem, tak ne, dnes už Coca-Cola žádný alkohol neobsahuje. I s tou kokou je to trochu jinak než na začátku. Přesto má Cola jistě povzbudivé účinky, může osvěžit tělo mysl, dokonce ji lze v určitých momentech používat pro zklidnění žaludečních nevolností. Byly provedeny pokusy, při kterých bylo sledováno, jak se Coca-Cola chová vůči nejrůznějším materiálům.

iZdroj fotografie: iStock

Ví se, že ji lze použít jako čistící prostředek, zejména na zbavení některých kovů od patiny. Funguje také na nejrůznější sedimenty. Není to však její hlavní smysl. Stejně jako nejde o cílenou součást pyrotechnických či chemických pokusů, při kterých dochází k tvorbě různých pěn. Je Cola tedy palivo? Zjistit se to pokusil nadšený youtuber, který naředil poloprázdnou nádrž dvěma litry Coca-Coly.

Divné zvuky, pokles otáček, zhasnutí motoru

Automobil předtím nastartoval a při dolévání limonády sledoval, zda začne motor vykazovat nějaké zvukové anomálie. Následně si sedl do auta a vyrazil na projížďku. Pár set metrů auto skutečně jelo bez komplikací, ale pak se začaly ozývat z motoru neobvyklé zvuky. Motor začal ztrácet výkon, dramaticky se snížily otáčky, rozsvítila se kontrolka motoru. Při dalším zastavení na křižovatce motor zhasl a už se nepodařilo znovu ho nastartovat. Jak dopadl agregát posilněný Coca-Colou?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nijak slavně, auto muselo bezprostředně do autoservisu, kde řidič hned v úvodu prozradil, co že to nalil do nádrže. Návštěva servisu vyšla youtubera na 135 dolarů, to je dnes v přepočtu asi 3 300 korun. Mechanici odebrali vzorek paliva, kde našli přítomnost cizí látky. Provedli diagnostiku, vymazali chybová hlášení a opět provedli diagnostiku, která již nevykazovala motorové problémy.

Náklady za 2 litry limonády narostly na desítky tisíc korun

Byly zkontrolovány otáčky, svíčky, vstřiky, vše v pořádku. Automobilu se tedy nic nestalo, jakkoli se mohlo zprvu zdát, že bavorácký šestiválec 2,5 litru je definitivně zničen. Majiteli bylo doporučeno vypuštění a vyčistění nádrže, výměna palivového filtru a pumpy. Celá záležitost pak vyšla na 1 502 dolarů, tedy v přepočtu asi na dnešních 37 000 Kč. Výsledně zjištění je tedy jednoznačné.

Coca-Colu lze podle nejrůznějších zdrojů použít na mnoho způsobů, nejenom k pití, existuje seznam asi dvaceti různých využití. Funguje jako čistič skvrn. Údajně se dá využít jako pesticid. Možné využití je prý také jako odbarvovač vlasů, v jiném případě zase jako leštidlo. V autodílně je občas vidět Coca-Cola jako prostředek na čistění motorů, ale jako palivo je Coca-Cola zcela a jednoznačně nevhodná.

Co myslíte, je Coca-Cola v nádrži to pravé ořechové?

Zdroj: TechRax
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články