Continental je firma známá svými pneumatikami, které prochází neustále nějakým vývojem. Ten poslední je patrně nejzajímavější, jelikož právě on je spojený s vizí, která nese název Zero Vision. Na čem je postavena? Na bezpečnosti na vozovkách a na snaze snížit počet zranění, ale i úmrtí na nulu. A to právě díky vhodným pneumatikám, které na eliminaci případné nehody mohou mít vliv. Aktuálně se objevují dvě zcela unikátní technologie, které mohou posunout pneumatiky o pořádný kus kupředu.

Technologie ContiSense

Jako první si představíme technologii ContiSense. Ta je založena na použití speciální gumy. Ta by měla mít vlastnosti relé. Díky senzoru, který je umístěný přímo v pneumatice dokáže tato guma předávat informace o jízdě do řídící jednotky. Primárně to jsou informace o teplotě, ale třeba i hloubce dezénu. Pneumatika tak stále sleduje své parametry a pokud by došlo k překročení bezpečné hranice, je o tom řidič okamžitě informován. Stejně tak je informován třeba o tom, že došlo k jakémukoliv poškození pneumatiky. Jednoduše řečeno se může na své pneumatiky stoprocentně spolehnout a ví, jak na tom jsou.

Technologie ContiAdapt

Zatímco výše zmíněná technologie pneumatiku primárně hlídá, aby byla stoprocentně v pořádku, tak technologie ContiAdapt je přímo upravuje. A to doslova. Pneumatika využívá mikroprocesorů, díky kterým může během jízdy měnit své vlastnosti. V závislosti na povrchu, na počasí, ale i teplotě a povětrnostních podmínkách mění své vlastnosti. A to tak, že se v ní jak mění tlak, tak se mění také její šířka. Obojí pro zajištění maximální možné přilnavosti. Opět snaha zajistit to, aby se řidič mohl na své pneumatiky stoprocentně spolehnout i v náročnějších podmínkách.

Kdy se objeví na trhu?
Zaujaly vás technologie ContiSense a ContiAdapt a ptáte se, kdy budou dané pneumatiky dostupné na trhu? To zatím nikdo neví. Vše je stále ve vývoji a než bude ukončen, tak to nějakou dobu ještě potrvá. Nutno také připomenout, že první prototypy jsou jedna věc, ale testování v reálném provozu věc druhá. A hlavně – rozhoduje také cena. Ne každý bude chtít do pneumatiky investovat desítky tisíc.