Crashtest prokázal zajímavý fakt. Obytný vůz nemusí být vždy bezpečný

                   

Německá organizace ADAC sídlící v Mnichově se zaměřuje na bezpečný motorismus a turistiku. Na tomto základě také provádí crachtesty neboli nárazové zkoušky u některých vozů, aby zjistila, jak jsou pro řidiče bezpečné. Po jednom z nedávno provedených testů je jasné, že velký automobil nemusí vždy znamenat výhodu, v případě autonehody.

Obytný vůz Fiat Ducato versus Citroën C5 kombi

Obytné automobily jsou mezi lidmi velmi oblíbené. Poskytují při ubytování soukromí, základní komfort a zaparkovat je můžete prakticky kdekoliv, kde se vám na cestách bude líbit. Ovšem málokdo se bude zamýšlet nad tím, jak takový obytný vůz bude reagovat v případě čelního střetu s jiným automobilem. Organizace ADAC to vyzkoušela a výsledky budí jakýsi pocit nejistoty. Proti sobě autoklub postavil obytnou dodávku značky Fiat Ducato a osobní vůz Citroën C5 kombi. Po čelní srážce je patrné, že vnitřní konstrukce není zdaleka uzpůsobená tak, aby v případě nehody neporanila cestující. Podstavec pod zadními sedačkami se zbortil a na svém místě nedrží ani sedadlo řidiče. To ohrožuje při nehodě jak jeho samotného, tak cestující za ním. Kromě toho se poničil i okolní vestavěný nábytek a nádobí nárazem vylétlo z původního místa, což může v reálném případě způsobit další poranění lidí ve voze.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Co bylo při crashtestu správně

V oblasti stropu Fiatu Ducato byly úschovné prostory nepoškozené a obsah z nich během nárazu překvapivě nevypadnul. V zadní části automobilu byla uložená zavazadla, která před nárazovým testem pracovníci autoklubu připevnili kurtami. Proto se ze svého místa vůbec nehnula. To potvrzuje tezi, že objemné a těžké věci je potřeba ukládat ve voze jen do zadní části a je nutné je opatřit i kurty, aby se během cesty nehýbaly. Cestující by se měli rovněž během jízdy pásat. Bezpečnostní pás může v případě autonehody také eliminovat možné poranění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové