Čtyři vozidla s majáky proti sobě: Projedou dřív křižovatku „papaláši“, sanitka, hasiči, nebo policie?

Nikdo by asi nechtěl být v kůži některého z řidičů vozidel v naší ukázce. Všem jde o vteřiny, všichni „blikají“ a snaží se být v cíli co nejdřív. Řešení popisujeme v našem článku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Situace na níže přiloženém obrázku je vpravdě šalamounská – doslova tváří v tvář se tu proti sobě postavila čtyři vozidla, každé s absolutním právem přednosti v jízdě. Všichni spěchají „na vteřiny“ a všichni chtějí odjet. Jak situaci vyřeší? Po pravé ruce má každý někoho, kdo by měl mít přednost, pomyslný kruh se uzavírá. Kdo tedy projede křižovatku první, kdo po něm a kdo poslední? Otázka pro opravdové znalce a za všechny body v autoškole.

Na první pohled složité, na druhý jednoduché

Nakreslená situace je přitom klasickou ukázkou toho, jak něco může vypadat složitější, než to ve skutečnosti je. Křižovatka bez vyznačení přednosti v jízdě, čtyři vozidla s majáky proti sobě. Zdá se, že je to neřešitelný rébus s ohledem na to, že všem na střeše blikají majáky a všichni by jeli nejraději jako první. Pochopitelně současně. Přesto je rozuzlení situace nadmíru jednoduché a je potvrzením pravidla o tom, že nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

iZdroj fotografie: iStock

Řešení je totiž, jak už bylo napsáno, zcela prosté. A je podobné „krácení“ v matematice – tedy pokud má něco na obou stranách rovnice stejnou hodnotu, můžeme tyto veličiny „pokrátit“. A protože tady mají majáky všichni, můžeme se začít tvářit tak, jako by je neměl nikdo. Určitě se nepustíme do diskuse, který maják je „důležitější“, byť by se nabízelo, že ambulance s pacientem bude první, hasiči druzí atd. Řidič v černé limuzíně vezoucí například ministra to ale může vidět jinak. A malér bude na světě.

Řešení je ve ztrátě výhody

Pokud tedy majáky „vypneme“, jsme v situaci, kdy se na křižovatce bez stanovené přednosti v jízdě sešla čtyři vozidla a každé z nich se řídí pravidlem pravé ruky. Jedno z nich se podle zákona musí svého práva vzdát, a umožnit tak křižovatku projet. V praxi by to tedy nejspíš opravdu dopadlo tak, že policie i řidič v limuzíně pokynou sanitce, ta projede spolu s hasiči, následně pak limuzína a policie. Případně se místo pokynutí zabliká světly, efekt bude stejný.

Jak jste tipovali výsledek dopravní situace vy?

Zdroj: Autorský komentář
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francie pošle na Ukrajinu obrněná vozidla VAB 4×4. Ve výbavě mají účinný těžký kulomet M2 Browning
Události247.cz
Události247.cz
Češi nakupují dřevo a uhlí ve velkém. Důvodem je strach z růstu cen energií
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Mimozemské civilizace mohou kolonizovat galaxii bez mezihvězdných lodí. Je to jen otázka času
adbz.cz
adbz.cz
Po rodičích zdědila chatu v katastrofálním stavu – byla totiž 18 let opuštěná. Pustila se do oprav a vytvořila z ní sídlo snů