Čtyři vozidla s majáky proti sobě: Projedou dřív křižovatku „papaláši“, sanitka, hasiči, nebo policie?

Nikdo by asi nechtěl být v kůži některého z řidičů vozidel v naší ukázce. Všem jde o vteřiny, všichni „blikají“ a snaží se být v cíli co nejdřív. Řešení popisujeme v našem článku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Situace na níže přiloženém obrázku je vpravdě šalamounská – doslova tváří v tvář se tu proti sobě postavila čtyři vozidla, každé s absolutním právem přednosti v jízdě. Všichni spěchají „na vteřiny“ a všichni chtějí odjet. Jak situaci vyřeší? Po pravé ruce má každý někoho, kdo by měl mít přednost, pomyslný kruh se uzavírá. Kdo tedy projede křižovatku první, kdo po něm a kdo poslední? Otázka pro opravdové znalce a za všechny body v autoškole.

Na první pohled složité, na druhý jednoduché

Nakreslená situace je přitom klasickou ukázkou toho, jak něco může vypadat složitější, než to ve skutečnosti je. Křižovatka bez vyznačení přednosti v jízdě, čtyři vozidla s majáky proti sobě. Zdá se, že je to neřešitelný rébus s ohledem na to, že všem na střeše blikají majáky a všichni by jeli nejraději jako první. Pochopitelně současně. Přesto je rozuzlení situace nadmíru jednoduché a je potvrzením pravidla o tom, že nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

iZdroj fotografie: iStock

Řešení je totiž, jak už bylo napsáno, zcela prosté. A je podobné „krácení“ v matematice – tedy pokud má něco na obou stranách rovnice stejnou hodnotu, můžeme tyto veličiny „pokrátit“. A protože tady mají majáky všichni, můžeme se začít tvářit tak, jako by je neměl nikdo. Určitě se nepustíme do diskuse, který maják je „důležitější“, byť by se nabízelo, že ambulance s pacientem bude první, hasiči druzí atd. Řidič v černé limuzíně vezoucí například ministra to ale může vidět jinak. A malér bude na světě.

Řešení je ve ztrátě výhody

Pokud tedy majáky „vypneme“, jsme v situaci, kdy se na křižovatce bez stanovené přednosti v jízdě sešla čtyři vozidla a každé z nich se řídí pravidlem pravé ruky. Jedno z nich se podle zákona musí svého práva vzdát, a umožnit tak křižovatku projet. V praxi by to tedy nejspíš opravdu dopadlo tak, že policie i řidič v limuzíně pokynou sanitce, ta projede spolu s hasiči, následně pak limuzína a policie. Případně se místo pokynutí zabliká světly, efekt bude stejný.

Jak jste tipovali výsledek dopravní situace vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Na Ukrajinu se dostanou hned 4 tanky ze Západu, ruské je překonají pouze v jednom směru. Zapojit se musela i Amerika, i když nechtěla
Události247.cz
Události247.cz
Poláci jsou na Čechy už vážně naštvaní: V obchodech mají kvůli nim prázdné regály
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Experimentální zbraň 2. sv. války: Pekelné kolo bylo tak nebezpečné, že raději skončilo už ve fázi testování
adbz.cz
adbz.cz
Skvrny od oleje a paliva je potřeba odstranit co nejdřív. Dají se vyčistit i bez námahy