Sladká pomsta: Do nádrže sousedova auta nasypal cukr, podle mýtů doufal v definitivní konec motoru

Pomsta ve stylu devadesátých let dvacátého stolení, cukr v nádrži. Co dělat, jde skutečně o konec motoru?

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Asi každý motorista slyšel někdy historky o tom, jak se někdo pomstil majiteli automobilu tím, že mu do nádrže nasypal cukr. Nám do redakce přišel e-mail od čtenáře, který popisoval doslova sladkou pomstu jeho souseda. Existují mýty a pověry spojené právě s použitím potravinářských produktů coby nástrojů posty. Vedle již zmiňovaného cukru to je třeba plnotučná hořčice natíraná na sklo nebo vepřové sádlo použité také k fatálnímu zašpinění čelního skla. Jak je to tedy s tímto sladidlem?

Cokoli v nádrži je, kromě paliva, nežádoucí

Skutečně platí to, že pokud se dostane do nádrže, znamená to automaticky destrukci pohonné jednotky a znehodnocení palivového systému? Praktika, která prý vznikla v divokých devadesátých letech dvacátého století má v sobě samozřejmě určitou část pravdy. Nejde jen o děsivý příběh, realitou je, že cukr, jako jakákoli jiná příměs je v nádrži a v palivovém systému nežádoucí.

Stejně tak ale nechce mít řidič v nádrži písek nebo cokoli jiného. Věc se má tak, že krystaly cukru se v benzínu nerozpustí, zůstávají vcelku a plavou v palivu. Představují tak velmi reálnou hrozbu. Je tu ale jeden fakt, který by mě vyvrátit mýtus o tom, že cukr v nádrži se rovná zničený motor. V palivovém systému automobilu by měl být ne jeden, ale dokonce několik filtrů zabraňujících pronikání nežádoucích částic systémem.

Pronikání nečistot do motoru zabraňuje filtr

Přes tuto filtraci by se neměly žádné nepatřičné částečky do motoru dostat. Nejde jen o cukr, který se do auta dostane pouze při snaze o záměrné poškození, jakýkoli sediment vstupující do palivového systému by mohl způsobit poruchu pohonné jednotky. Právě proto je tady řešení, které zabraňuje pronikání příměsí do motoru. Cukr tedy nepředstavuje pro automobil žádnou velkou hrozbu.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Nicméně platí, že je zapotřebí jej co nejdříve odstranit. Pravděpodobně bude zapotřebí vyměnit jak filtry, tak také vyjmout a propláchnout palivovou nádrž. Což u moderních automobilů není naštěstí nic, co by nešlo relativně snadno realizovat. Když už tedy na to, že se cukr dostane do nádrže, dojde. Kdo by to ale dělal a proč, už samo uskutečnění takovéto vendety je dostatečně nadsazené.

Co myslíte, je mýtus o cukru založen na pravdě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články