Arogantní cyklista úmyslně vybrzdil provoz a ukázal gesto Mr. Beana. Řidič na videu jen zoufale troubil

Dokud se budou názorové rozdíly na silnicích řešit prostředníčky, tak se nikdy nikam nepohneme. A je jedno, že jedna strana je slabší. Tím spíš by měla na té aroganci ubrat.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě
                   

Dnes tu máme díky záznamu z palubní kamery jeden odstrašující příklad z frekventované křižovatky. Ve vedlejší roli v něm vystoupí neznámý řidič auta, coby kompars se k němu přidají i ostatní řidiči, nicméně hlavně a především: v hlavní roli cyklista. Jemuž se za necelou minutu podaří zahodit vše, co si kdy kdo mohl o cyklistech myslet dobrého. A naopak utvrdit ty jedince, kteří by všechny cyklisty nejraději naházeli do hluboké jámy. Lvové. Tak se na toho hulváta na dvou kolech pojďme podívat.

Dva rozdílné světy si někdy neporozumí

Za video opět děkujeme našemu partnerskému kanálu Plzeňská Jehlárenská, resp. jeho fanouškům a přispěvatelům. A že jich je. Jeden z nich tak zaznamenal kolizi na frekventované křižovatce ulic. Video začíná v okamžiku, kdy pravděpodobně vrcholí výměna názorů mezi posádkou a cyklistou. Nevíme přesně, o co v diskusi šlo, a v podstatě to asi ani není důležité. Jezdím aktivně (téměř denně včetně deště a sněhu) minimálně 30 let, za tu dobu jsem podobných půtek a lehce emotivnějších diskusí zažil nepočítaně.

Ne vždy se zkrátka tyto dva světy – svět motoristů a svět cyklistů – potkají v té ideální konstelaci, občas mají pocit ti první, že je ti druzí krátí na jejich právech, občas je to přesně opačně. Takový je život, co dodat. Slyšel jsem také na svoji adresu takovou spoustu různých urologických, gynekologických a jiných termínů, že by z toho pomalu šel vydat slovník. A rad, co na tom kole mám a nemám dělat, jsem slyšel také nepočítaně, beru to, jak to je. Jsme v Čechách, z okýnka auta je každý James Bond a rádce všehomíra.

Arogance maximálních rozměrů na dvou kolech

Nikdy by mne ale nenapadlo udělat na kole to, co předvedl onen mladý muž na jedné z nejrušnějších pražských ulic. A co vidíme názorně ve videu. Rozjet se před kolonu aut, zařadit se doprostřed silnice a pomalou jízdou ZÁMĚRNĚ blokovat všechny za mnou je totiž opravdu, ale opravdu vrchol arogance. A co víc, onen mladý muž to navíc doprovodil více než výmluvným gestem, co si o řidičích za sebou myslí. Takže bych se nějaké opravdu drsnější reakci z jejich strany ani nedivil.

Když dva dělají totéž, není to vždy totéž

U fenomenálního Rowana Atkinsona v roli nezapomenutelného Mr. Beana bylo stejné gesto – tedy dva prostředníčky namísto jednoho – jasnou cestou k útoku na naši bránici a k následující salvě smíchu. Jenže to je Mr. Bean a jeho tak neuvěřitelná neohrabanost, že by ho člověk miloval i za deset prostředníčků. Muže na kole, jenž vás donutí jet na dvojku a rozpětím paží (s oněmi vztyčenými prostředníčky) vám zamezí jakémukoli předjetí, pravděpodobně opravdu milovat nebudete.

Spíše ho „vytroubíte“, podobně jako to udělal řidič ve videu. Ani to není ideální způsob řešení situace – nicméně co s ním jiného v tu chvíli můžete dělat? Dokážu zkrátka pochopit, že přesně v této situaci někomu ujedou nervy a ten klakson stiskne. Co nedokážu pochopit (i jako vášnivý cyklista) je bezmezná arogance, jakou ve videu předvádí člověk na kole. Možná se na našich záběrech pozná a možná se „chytne za nos“. Možná mu vyčiní jeho partnerka. Možná jeho přátelé. Anebo se možná také nestane vůbec nic. Každopádně, co byste s ním udělali vy? Napište nám do diskuse pod článkem, děkujeme!

Co byste provedli s podobným „vejlupkem“?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45