Další hybridní BMW i8 zachvátil požár. Tentokrát v Polsku

                   

V poslední době je to již druhé BMW i8, které vzplálo. První se nedávno objevilo v Nizozemsku a toto druhé v Polsku. Na místě je otázka, proč k tomu došlo a zda jde stále jenom o náhodu, nebo určitý problém s vozem? Problém s požáry elektromobilů a hybridů je stále častější a nutno říci, že nejvíce komplikuje život zasahujícím hasičům.

BMW i8 začalo hořet bez jakékoliv příčiny

Podle vyjádření řidiče nic nenasvědčovalo tomu, že by s jeho vozem bylo něco v nepořádku. Ve středu v pozdních večerních hodinách jel po silnici DK91 a ve městě Zajączkowo v Pomořanském vojvodství detekoval, že jeho automobil začíná hořet. Duchapřítomně sjel na kraj vozovky a z vozu utekl co nejdál, aby nebyl ohrožen. Pochopitelně na místo zavolal hasiče, kteří zajistili likvidaci požáru.

Hasiči museli hodiny ochlazovat baterii

Když hasiči dorazili na místo, bylo už celé auto v plamenech. Ihned začali s hašením a samotné plameny byli zlikvidovány během několik minut. Přesto na místě musela hasičská jednotka setrvávat dlouhé hodiny, po které neustále ochlazovala použité baterie. Ochlazování lithium-iontových baterií uložených v hliníkovém krytu trvalo podle šéfa hasičů několik hodin. U hybridů a elektromobilů se jedná o nezbytný krok, kterým lze eliminovat riziko následného zahoření. I když jsou plameny uhašeny, baterie může i po několika hodinách opět způsobit požár.

Hasiči v Nizozemsku podepisují podobný případ

Před několika měsíci znenadání vzplálo taktéž BMW i8 bez zjevné příčiny. Došlo k tomu v Nizozemsku. I zde museli místní hasiči dlouho ochlazovat baterie. Nutno říci, že ti již používají sofistikovanější řešení. Celé auto vložili do velkého kontejneru s vodou, která zajistila kontinuální ochlazení baterií a zcela minimalizovala riziko jakéhokoliv požáru.

Pro hasiče jsou elektro auta problém

Vzhledem k tomu, že se hybridy a elektromobily dostávají do popředí bude dost možná další povinnou výbavou hasičů právě ochlazovací kontejner, pomocí kterého budou moci řešit požáry daných vozů. S jejich vzrůstajícím počtem na silnicích už nemusí být až tak ojedinělé, jako doposud.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články