Další milník downsizingu - Ford představuje motor, který může běžet na dva válce - AutoŽivě

Další milník downsizingu – Ford představuje motor, který může běžet na dva válce

Zcela nový Ford Focus 2019 představil řadu prvků pro tento vůz nižší střední třídy a pro značku Ford obecně. Auto stojí na zcela nové architektuře, která se bude používat v mnoha nových modelech automobilky Ford, a dostane nový 1,5litrový benzínový motor s turbem. Tento agregát je vlastně velmi blízce příbuzný s pohonnou jednotkou modelu Fiesta ST a „Modrý ovál“ se odvažuje myslet na jeho prodej také v USA.
V nedávném rozhovoru David Filipe, viceprezident divize Ford Powertrain Engineering, říká, že v Americe bude nabízena jednotka o objemu 1,5 litru, ale zatím není jasné, který Focus a v jakém výbavovém stupni ji dostane a kdy to bude. Společnost Ford hodlá zahájit prodej nového Focusu někdy příští rok a předpokládáme, že podobné to bude i v USA.

Za určitých podmínek, jako je snížená rychlost a zatížení, dokáže zmíněný motor běžet pouze na dvou válcích, což ušetří palivo v důsledku snížení vnitřního tření. Nový tříválcový motor nahrazuje předchozí čtyřválcový motor se stejným zdvihovým objemem, který se v Evropě nabízel v celé řadě modelů a v USA například v modelech Fusion a Escape.

Když se podíváme do historie, Ford bude v USA nabízet auta poháněná dvěma válci poprvé po více než sto 100 letech. Poslední dvouválec od Fordu byl Model F z roku 1906.

Na starém kontinentu bude vozidlo Focus 2019 s jednotkou 1.5 dostupné ve dvou výkonových stupních – 140 koní (104 kilowattů) a 180 koní (134 kW). Výkon bede na kola přenášen buď šestistupňovou manuální převodovkou, nebo osmistupňovou automatickou převodovkou. Vedle Fordího EcoBoostu se zdvihovým objemem 1.5 l se bude prodávat i menší EcoBoost o objemu 1,0 litru s výkonem 84 koní (63 kW), 99 koní (74 kW) a 123 koní (92 kW).

Evropští zákazníci si budou moci také koupit nový Focus s naftovým motorem. Dvěma dostupnými možnostmi budou motory s 1,5litrovým a 2litrovým vznětovým motorem s výkonem od 95 koní (71 kW) a 150 koní (112 kW).

80 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 247 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Bývalý ruský kapitán ukradl lodní šrouby svého torpédoborce
Události247.cz
Za návštěvu hospody zaplatíte až 6 000 Kč měsíčně. „Popíjet“ budou moci pouze testovaní, jenže antigenní test nestačí
VědaŽivě.cz
Prodloužit životnost baterie telefonu není složité. Rozhodující je způsob nabíjení
adbz.cz
Neobvyklé zalévání orchidejí zajistí, aby vždy krásně kvetly a měly násobně více pupenů