Daň za světlo je tu: Řidiči jsou zatíženi dalším poplatkem. V daném případě zaplatí 900 Kč každý

Kdo zavolá policii k nehodě, bude platit, ať už se stalo cokoli. Výjimky existují, nicméně spoléhat na to samozřejmě nelze.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdy volat policii? Podle platných předpisů při nehodě se škodou nad 100 000 Kč. Respektive pokud při nehodě došlo k usmrcení či zranění osoby nebo je hmotná škoda na vozidlech vyšší než 100 000 Kč, jsou účastníci povinni ohlásit nehodu Policii ČR. A to není všechno, asistence policie je nezbytná také tehdy, dojde-li ke hmotné škodě na majetku třetí osoby, dojde-li k poškození nebo zničení pozemní komunikace (také její součásti či příslušenství). Anebo v případě, že účastníci nemohou sami zabezpečit obnovení plynulého provozu.

Při škodě pod 100 000 Kč se policie k autonehodě nevolá

Tohle řidiči vědí. Nebo mají vědět. Nicméně není to tak, že policii jinak zavolat nelze, v případě nějaké pochybnosti a podobně mohou řidiči policii zavolat. A za takový výjezd se nic neplatí. Pozor ale, to, že to takto platí u nás, neznamená, že jinde je to stejné. S příchodem času prázdnin se mnoho českých řidičů začne přesouvat na dovolenou do zahraničí. Pokud plánujete cestu autem přes Rakousko nebo přímo tam, měli byste vědět jednu zásadní věc.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Jde o specifický poplatek, který se tam uplatňuje v případě dopravní nehody. Je známý jako „daň za modré světlo“, s odkazem na výstražné světlo policejních majáků. A je třeba zaplatit za přivolání policie k nehodě, při níž došlo pouze ke škodě na majetku. Daň za modré světlo se týká jak rakouských, tak i zahraničních řidičů. Když dojde v Rakousku k dopravní nehodě a zavoláte policii, která následně na místo přijede a nehodu zdokumentuje, musíte zaplatit poplatek.

Česká policie utrácí peníze daňových poplatníků. Baví se tím, za co běžné řidiče bez milosti pokutuje

Ten se vztahuje i na situace, kdy účastník nehody, který policii zavolal, požádá o kopii policejní zprávy, například pro pojišťovnu. V současné době činí tento poplatek v přepočtu 900 Kč a platí ho ten, kdo policii přivolal. A to i když nehodu nezavinil. Pokud je částečně vinen druhý řidič, mohou být náklady rozděleny mezi obě strany. Existují určité výjimky, kdy tento poplatek neplatíte. Například pokud policii informuje pouze svědek nehody nebo pokud druhý účastník nehody uteče z místa činu.

Chcete potvrzení pro pojišťovnu? Pak vás to vyjde na pár set

Daň za modré světlo se rovněž neplatí v případě nehody s lesní zvěří. Jak se tomuto poplatku vyhnout? Bude to znít samozřejmě hloupě, jako zbytečné poučování. Ale nejlepší způsob, jak se vyhnout placení tohoto poplatku, je předcházet dopravním nehodám. To znamená dodržovat všechny dopravní předpisy a jezdit s maximální obezřetností. Pokud se vám však nehoda přesto stane a nikdo není zraněn, můžete se pokusit dohodnout se s druhým účastníkem nehody, vyměnit si osobní údaje a vyplnit formulář o dopravní nehodě.

iZdroj fotografie: Berichte aus der LPD Oberösterreich

V tomto případě není třeba volat policii, a tím pádem se vyhnete placení poplatku. Formulář o dopravní nehodě následně předáte své pojišťovně. Problém je například při jazykové bariéře, neochotě druhého řidiče věc řešit. Pak policii budete volat. A zaplatíte poplatek. S tím už nic neuděláte. Je důležité mít na paměti několik klíčových informací. Už jsem to naznačil.

Nezáleží na místě registrace vozidla, v Rakousku platí každý

Daň za modré světlo se platí i v případě nehody s cizím vozidlem, které není registrováno v Rakousku. Takže když se srazí v Rakousku Čech se Slovákem, při zavolání policie se bude platit. U nás se tedy při zavolání policie k dopravní nehodě neplatí. Ale pozor, přesto v extrému může člověk za to, že vytočí číslo tísňové linky, platit. A ne málo. Je to v případě zneužití systému. Typicky může jít o nahlášení bomby někde na veřejném místě.

iZdroj fotografie: HZS Praha

V případě takového jednání vstupuje do hry policie, pyrotechnická, městská policie, zdravotnická záchranná služba, hasičský sbor, městský úřad. Pokud je uzavřena nějaká oblast a tam jsou třeba restaurace a firmy, ty mají právo nárokovat ušlý zisk. A oznamovatel pak platí klidně desítky tisíc korun.

Krom toho je zahájeno stíhání pro přečin šíření poplašné zprávy podle § 357 odst. 1, 2 trestního zákoníku, za který může být člověk potrestán trestem odnětí svobody až na tři roky. A platit bude i ten, kdo zavolá bezdůvodně i hasiče. Ti mohou uložit pokutu. A také mohou žádat náhradu za planý výjezd. Hodina hasičské činnosti vyjde na několik tisíc korun, společně s pokutou jsme pak rázem zase klidně na desítkách tisíc Kč. Znovu ale upozorňuji, jedná se o zneužití systému. Ten, kdo zavolá některou ze složek IZS v souladu s předpisy, u nás nic neplatí.

Mělo by se toto platit i u nás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články