Britové sestavili žebříček deseti nejspolehlivějších ojetin na dnešním bazarovém trhu. Ceny ještě porostou

Průzkumu se zúčastnilo 14 tisíc majitelů aut, kteří s nimi kvůli poruše museli v posledním roce navštívit servis. Vedle modelů, které byste v seznamu čekali, jsou i zajímavé tipy.

i Zdroj fotografie: Mazda
                   

Při výběru automobilu z bazaru hraje klíčovou roli, aby auto vydrželo a nemuseli jste do něj investovat další peníze. Výsledky nového průzkumu spolehlivosti ojetých automobilů zveřejnil britský server What Car. Na základě průzkumu mezi 14 000 majiteli vozů, kteří v uplynulém roce nahlásili poruchu svého vozu, odborníci sestavili žebříček nejspolehlivějších modelů vozů různých tříd, na které je dobré se zaměřit při výběru ojetiny.

Na seznamu figuruje Kia i Porsche

Problémy, se kterými se majitelé automobilů potýkali, jsou v seznamu rozděleny do 14 kategorií: karoserie, motor, brzdový systém, spojka a převodovka, palivový systém, multimediální komplex a navigace, vybavení interiéru, řízení, klimatizace, baterie a výfukový systém. Mezi nejspolehlivějšími ojetinami se na seznamu britské serveru octila například Kia Picanto z let 2011 až 2017.

Figurují na něm rovněž Mazda 3 z let 2014-2019 nebo Ford Mondeo z let 2014-2022. V žebříčku není překvapením ani BMW řady 5 z let 2010-2017, Suzuki Vitara z let 2015 -2021, BMW X1 vyrobený v letech 2015-2021 nebo Honda CR-V z let 2006-2012. Nechybí v něm ani Porsche Macan z let 2014-2021, Nissan Leaf z let 2011-2018 a Mazda MX-5 vyrobená v letech 2015-2021.

Ceny ojetých aut porostou

Kupci na bazarovém trhu mají z čeho vybírat. V posledních letech ojetiny jdou v Česku na odbyt. Pokud ale kupec uvažuje o koupi ojetého auta, musí počítat s tím, že za něj vydá víc peněz. Ojeté vozy stojí v tuzemsku zase o něco víc než dřív. Průměrná cena ojetiny stoupla podle údajů společnosti CarVertical, která prověřuje historii vozů v celé Evropě, loni až o čtvrtinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejžádanější jsou na českém bazarovém trhu auta stará přibližně jeden rok, která jsou v dobrém technickém stavu. Některá ojetá auta, zejména vozy s nízkým počtem najetých kilometrů, se v současné době prodávají i za cenu nových. A trend zvyšování cen bude podle Asociace obchodu s ojetým  automobily pokračovat.

Jaké ojeté auto považujete za spolehlivé?

Zdroj: WhatCar, CarVertical

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články