Deset věcí, které byste měli udělat ihned po koupení ojetého auta

                   

Vyřiďte doklady a pojištění

Snad to není potřeba zmiňovat, ale nejezděte v nepřepsaném autě. Možná je lákavé dát na něj staré značky z Felicie po dědečkovi ale nedělejte to. Při kontrole papírů si rovnou uložte do diáře termín příští technické kontroly a nezapomeňte zařídit povinné ručení.

Nechte si vše zkontrolovat mechanikem

Tohle jste vlastně měli udělat, než jste si to auto koupili, ale pokud jste to z jakéhokoli důvodu neprovedli, určitě si to nějak zařiďte alespoň poté. Měli byste totiž vědět, jak na tom vaše auto vlastně je.

Vyměňte všechny filtry

Vzduch, olej… prostě všechny filtry budou pravděpodobně potřeba vyměnit a dokonce, i když jsou v pořádku, jejich výměna je určitě dobrý nápad.

Přečtěte si „chytrou knížku“

Víme, že čtení návodů prostě není cool, ale jak jinak se dozvíte něco o údržbě nového vozu nebo třeba jak nastavit hodiny, když se čas mění na zimní?

Důkladně umyjte a vyčistěte exteriér i vnitřek auta

Že karoserie září a je bez flíčku, je hezké. Ale mnohem důležitější je důkladně vyčistit interiér. Předchozí majitel v něm mohl zanechat své genetické informace, hlínu, odpadky, zbytky jídla nebo třeba drogy a to vše musí co nejrychleji pryč.

Vyměňte všechny kapaliny

Výměna všech provozních kapalin je něco, co snad není potřeba zmiňovat, ale je to naprosto nezbytné. Vaše auto bude fungovat mnohem lépe, když ho zbavíte všech znečištěných kapalin, které se možná nikdy neměnily.

Opravte vše, co svedete sami

Hned první den se nebudete chtít pouštět do ničeho velkého, ale měli byste okamžitě udělat jednoduché opravy, jako jsou světla, potahy, zapalovací svíčky atd. Neexistuje žádný důvod, proč bychom tyto drobnosti měli odkládat.

Zkontrolujte brzdy

Když se to nedá zastavit, určitě s tím nikam nejezděte. Brzdy jsou jednou z nejdůležitějších bezpečnostních prvků vozu, takže je třeba je před zahájením používání vozidla zkontrolovat a případně vyměnit.

Zkontrolujte / vyměňte pneumatiky

Pneumatiky jsou jediným prvkem, který spojuje auto s vozovkou, takže jejich význam rozhodně nepodceňujte. Ujistěte se, že mají dostatečnou hloubku dezénu, a že jsou všechny čtyři stejného typu, jinak je vyměňte.

Tak už se projedeme?

Fajn, teď když máte všechno na svém ojetém autu v pořádku, je čas si to užít. Vyjeďte na výlet, projeďte se po vedlejších silnicích, zkrátka si to konečně užijte

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články