Jaké je nejbezpečnější sedadlo pro dětskou autosedačku? Osobní strážce prezidenta upozornil, že lidé chybují a riskují životy

Může jezdit dítě v autě na sedadle spolujezdce? Může, musí mít ale autosedačku, pokud to zákon vyžaduje, popřípadě vypnutý airbag.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro přepravu dětí v autě platí specifická pravidla, není možné v době dětství přepravovat ratolesti bez speciálních doplňků, jakými jsou sedačky a podsedáky. Podle kompetentních expertních organizací nejeden řidič dělá chybu s výběrem správně autosedačky a s jejím umístěním v autě. Část motoristů dokonce nerespektuje zákon vůbec a vozí děti bez připoutání v dětské sedačce. Nejde přece o pokutu, riskuje zejména jejich zdraví a bezpečnost.

Zákon říká, které dítě musí do autosedačky

Například britská organizace Child Seat Safety říká, že 66 % dětí je umístěno v bezpečnostních prvcích špatně. A téměř dvě pětiny řidičů přiznávají, že nepoužívají dětské autosedačky vůbec. Do výzkumu zahrnuli i osobního strážce britského prezidenta, který jejich tvrzení potvrdil a upozornil na potenciální nebezpečí. Tím však porušují tito motoristé zákon, který pro děti v určitém rozmezí využití autosedaček přímo nařizuje. Pravidla přesně definuje zákon, podle kterého musí být v autosedačce dítě s tělesnou výškou do 150 cm nebo hmotností do 36 kg. Opačnou optikou platí, aby dítě mohlo cestovat autem bez sedačky, stačí aby plnilo jedno z kritérií.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dítě vyšší než 150 cm nebo těžší než 36 kg může jezdit jako cestují dospělí. Není třeba plnit oba rozměrové parametry. Použití sedačky musí odpovídat věku a konstituci dítěte. Skutečně malá mimina lze převážet ve skořepinových sedačkách, tzv. vajíčkách. Ta je možné kotvit i proti směru jízdy, jde o populární způsob, kdy řidič vidí periferně vpravo na sedadlo spolujezdce a dítě kontroluje. Je zapotřebí splnit dvě věci.

Na místě spolujezdce to jde. S podmínkou!

Musí být deaktivovaný airbag, bez vypnutí nelze dítě na sedadlo spolujezdce ve skořepině protisměrně připoutat. A také řidič, či spíše řidička, matka, musí plnit literu zákona v tom ohledu, že se musí věnovat řízení, a ne rozptýlením potomka. Může jezdit dítě vpředu na místě spolujezdce v klasické sedačce? Ano, může. Dříve platné nařízení o minimálním věku už neplatí, jedinou povinnosti je použití sedačky podle výšky a hmotnosti, viz text výše.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezáleží na tom, na kterém místě v autě, vyjma samozřejmě pozice za volantem, dítě jede. Dítě menší 150 cm a lehčí než 36 kg může jet vedle řidiče, musí být však v autosedačce. Existuje nějaké vyloženě bezpečné místo v autě, kam dítě primárně kotvit? Ano, podle expertů jde o zadní sedačky a prostřední místo, pokud je automobil v konfiguraci 2 + 3. A samozřejmě má-li trojsedák vzadu uprostřed pro kotvení přípravu, ideálně systém ISOFIX. Pro dětské autosedačky platí, že musejí být v perfektním technickém stavu, s platnou homologací.

Vozíte dítě v autě a pokud ano, tak jak?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Téměř světový rekord ukrajinského odstřelovače. Svůj cíl zasáhl na 2,7 kilometru, jde o skoro nemožný úspěch
Události247.cz
Události247.cz
EU se chystá na odvetný úder proti Putinovi. Konec šéfa Kremlu je blíž, než by se mohlo zdát
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na lodičce na řece se projíždí žena s mužem. Z krajiny je ale sleduje několik tváří, všimnou si jen ti nejlepší
adbz.cz
adbz.cz
Ukázal trik, jak udělat boty voděodolnými. V dešti ani sněhu se nemusí bát, že by do nich zateklo, a navíc jsou stále čisté