Jaké je nejbezpečnější sedadlo pro dětskou autosedačku? Osobní strážce prezidenta upozornil, že lidé chybují a riskují životy

Může jezdit dítě v autě na sedadle spolujezdce? Může, musí mít ale autosedačku, pokud to zákon vyžaduje, popřípadě vypnutý airbag.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro přepravu dětí v autě platí specifická pravidla, není možné v době dětství přepravovat ratolesti bez speciálních doplňků, jakými jsou sedačky a podsedáky. Podle kompetentních expertních organizací nejeden řidič dělá chybu s výběrem správně autosedačky a s jejím umístěním v autě. Část motoristů dokonce nerespektuje zákon vůbec a vozí děti bez připoutání v dětské sedačce. Nejde přece o pokutu, riskuje zejména jejich zdraví a bezpečnost.

Zákon říká, které dítě musí do autosedačky

Například britská organizace Child Seat Safety říká, že 66 % dětí je umístěno v bezpečnostních prvcích špatně. A téměř dvě pětiny řidičů přiznávají, že nepoužívají dětské autosedačky vůbec. Do výzkumu zahrnuli i osobního strážce britského prezidenta, který jejich tvrzení potvrdil a upozornil na potenciální nebezpečí. Tím však porušují tito motoristé zákon, který pro děti v určitém rozmezí využití autosedaček přímo nařizuje. Pravidla přesně definuje zákon, podle kterého musí být v autosedačce dítě s tělesnou výškou do 150 cm nebo hmotností do 36 kg. Opačnou optikou platí, aby dítě mohlo cestovat autem bez sedačky, stačí aby plnilo jedno z kritérií.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dítě vyšší než 150 cm nebo těžší než 36 kg může jezdit jako cestují dospělí. Není třeba plnit oba rozměrové parametry. Použití sedačky musí odpovídat věku a konstituci dítěte. Skutečně malá mimina lze převážet ve skořepinových sedačkách, tzv. vajíčkách. Ta je možné kotvit i proti směru jízdy, jde o populární způsob, kdy řidič vidí periferně vpravo na sedadlo spolujezdce a dítě kontroluje. Je zapotřebí splnit dvě věci.

Na místě spolujezdce to jde. S podmínkou!

Musí být deaktivovaný airbag, bez vypnutí nelze dítě na sedadlo spolujezdce ve skořepině protisměrně připoutat. A také řidič, či spíše řidička, matka, musí plnit literu zákona v tom ohledu, že se musí věnovat řízení, a ne rozptýlením potomka. Může jezdit dítě vpředu na místě spolujezdce v klasické sedačce? Ano, může. Dříve platné nařízení o minimálním věku už neplatí, jedinou povinnosti je použití sedačky podle výšky a hmotnosti, viz text výše.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezáleží na tom, na kterém místě v autě, vyjma samozřejmě pozice za volantem, dítě jede. Dítě menší 150 cm a lehčí než 36 kg může jet vedle řidiče, musí být však v autosedačce. Existuje nějaké vyloženě bezpečné místo v autě, kam dítě primárně kotvit? Ano, podle expertů jde o zadní sedačky a prostřední místo, pokud je automobil v konfiguraci 2 + 3. A samozřejmě má-li trojsedák vzadu uprostřed pro kotvení přípravu, ideálně systém ISOFIX. Pro dětské autosedačky platí, že musejí být v perfektním technickém stavu, s platnou homologací.

Vozíte dítě v autě a pokud ano, tak jak?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články